V súťaži Brick Award 24 ocenili medzinárodných priekopníkov tehlovej architektúry

  • Porota zložená z medzinárodne uznávaných architektov vybrala päť víťazov zo 743 prihlásených projektov z 54 krajín.
  • Víťazi prezentujú potenciál tehlovej architektúry pre udržateľnú a inovatívnu výstavbu.

 

Medzinárodná cena Brick Award, ktorú v roku 2004 založila spoločnosť Wienerberger na podporu inovácií v tehlovej architektúre, sa vo Viedni udeľovala už po jedenásty raz. Tohtoročná súťaž s celkovým počtom 743 prihlášok z 54 krajín opäť ukázala význam a inovačný potenciál tehlovej architektúry na celom svete. Z vopred vybraných 50 nominovaných projektov vybrala porota víťazov v piatich kategóriách – „Feeling at home“, „Living together“, „Working together“, „Sharing public spaces“ a „Building outside the box“. Porota vybrala tiež celkového víťaza hlavnej ceny, a to na základe kritérií, ako sú estetika, udržateľnosť a inovácie.

 

„Architekti dnes čelia hneď niekoľkým veľkým výzvam. Musia vytvárať priestory, ktoré znižujú náš vplyv na planétu a chránia nás pred dôsledkami klimatických zmien, ale zároveň vytvárať cenovo dostupnejšie stavby, keďže náklady na bývanie v posledných rokoch prudko vzrástli. Architekti z toho dôvodu hľadajú nové spôsoby využitia materiálov, čo dokazujú aj tohtoroční víťazi ceny Brick Award. Okrem estetických a konštrukčných kvalít sú ich projekty aj prejavom presne takého inovatívneho ducha, aký si dnešné výzvy vyžadujú. Títo kreatívni architekti našli riešenia, ktoré využívajú obrovský potenciál tehly od úspory zdrojov až po zabudovanie do existujúceho prostredia. Sme hrdí na to, že si týchto priekopníkov môžeme uctiť a podporiť,“ hovorí Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger.

 

Víťazi prezentujú potenciál tehlovej architektúry

Cena Brick Award je dotovaná celkovou sumou 27 000 eur, z toho 7 000 eur je určených pre víťaza hlavnej ceny a po 5 000 eur pre víťazov ďalších štyroch kategórií. Hlavnú cenu získalo britské štúdio Níall McLaughlin Architects a ich projekt „International Rugby Experience“, výstavné a eventové centrum v Limericku venované rugby. Ich návrh, prihlásený v kategórii „Sharing public spaces“, čerpá inšpiráciu zo slávnych limerických kostolov a zároveň si zachováva modernú estetiku, vďaka čomu budova zapadá do prostredia a súčasne ho esteticky skrášľuje.

V kategórii „Feeling at home“ zvíťazilo paraguajské štúdio Equipo de Arquitectura, ktorého „Intermediate House“ využíva lokálne vyrábané nepálené murivo z lisovaného ílu, ktoré umožňuje nízkoemisnú reguláciu teploty. Cenu v kategórii „Living together“ získal argentínsky tím Estudio Arqtipo za desať obytných jednotiek umiestnených na úzkom rohovom pozemku, pričom každá jednotka má k dispozícii súkromný vonkajší priestor. V kategórii „Working together“ sa na prvom mieste umiestnili dva spolupracujúce írske ateliéry Grafton Architects a O'Mahony Pike Architects s novým sídlom pre Electricity Supply Board of Ireland, ktorým sa podarilo prepojiť moderné stavebné štandardy s historickou estetikou Dublinu. A cenu za „Building outside the box“ získal spoločný projekt ateliérov HANGHAR zo Španielska a PALMA z Mexika. Pre festival architektúry a dizajnu postavili v úzkom priechode v španielskom meste Logroño dočasnú umeleckú tehlovú konštrukciu s názvom „Types of Spaces“, ktorá návštevníkov prevedie viacerými architektonickými štýlmi.

 

Porotu tvorilo päť medzinárodne uznávaných architektov:

 

  • Christelle Avenier/Francúzsko, architektka a spoluzakladateľka Avenier Cornejo Architectes
  • Christine Conix/ Belgicko, architektka a spoluzakladateľka Conix RDBM Architects
  • Ingrid van der Heijden/ Holandsko, architektka a spoluzakladateľka ateliéru CIVIC architects
  • Wojciech Malecki/ Poľsko, architekt a zakladateľ Maleccy biuro projektowe
  • Boonserm Premthada/ Thajsko, architekt a zakladateľ Bangkok Project Studio

 

Kniha BRICK 24

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch vydáva aj teraz spoločnosť Wienerberger v spolupráci s vydavateľstvom Park Books knihu s názvom „BRICK 24“, ktorá sprevádza architektonickú súťaž. Obsahuje 50 projektov, ktoré sa dostali do užšieho výberu vrátane víťazov. Prehľad súčasnej tehlovej architektúry dopĺňa päť esejí od medzinárodných autorov. Kniha kladie dôraz na hlinené stavebné materiály, ktoré sú nadčasové a dokonale sa hodia pre perspektívnu a inovatívnu architektúru.

Víťaz v kategórií „The Grand Prize“ a „Sharing public spaces“: International Rugby Experience (Írsko)

Foto: Nick Kane

Víťaz kategórie „Feeling at home“: The Intermediate House (Paraguaj)

Foto: Federico Cairoli

Víťaz kategórie „Living together“: M 5605 (Argentína)

Foto: Federico Kulekdjian

Víťaz kategórie „Working together“: Electricity Supply Board Headquarters (Írsko)

Foto: Ros Kavanagh, Alice Clancy

Víťaz kategórie „Building outside the box“: Types of Spaces (Španielsko)

Foto: Luis Diaz Diaz

Viac fotografií a informácií na www.brickaward.com

Zobrazenia: 3

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby