Vytvorte si vlastnú galériu. Tipy, ako a kam naaranžovať obrazy na stenu

Ak chcete ozvláštniť interiérový dizajn vo vašej domácnosti a oživiť fádne steny zívajúce prázdnotou, vytvorenie umeleckej steny za pomoci niekoľkých obrazov sa javí ako skvelé riešenie. Pripravili sme pre vás stručnú príručku s tými najcennejšími radami, ktoré vám poradia, ako na to.

Kam umiestniť obrazy na stenu

Ideálnym riešením, je umiestniť umelecké dielo nad ústredný bod v miestnosti. Ak sa napríklad rozhodnete pre obraz na stenu do obývačky, naaranžujte ho nad gauč, prípadne nad krb. Bytoví dizajnéri odporúčajú, aby veľkosť obrazu zodpovedala 50 až 70 % dĺžky daného nábytku. Druhou možnosťou je vytvorenie rozsiahlej “galériovej steny”, ktorá sa bude skladať z niekoľkých moderných obrazov, fotografií či plagátov s kreatívnou kompozíciou. 

Tip: Obrazy na stenu umiestňujte do výšky očí, tzn. stredový bod diela by mal byť cca na úrovni 150 cm.  

Usporiadanie viacerých obrazov na stene

V tomto kontexte sa môžete rozhodnúť pre dva spôsoby usporiadania obrazov na stenu:  

Symetrické usporiadanie

Predstavuje rozmiestnenie do tvaru mriežky (pri párnom počte obrazov), prípadne vytvorenie horizontálnej línie (pri nepárnom počte obrazov). Rozostupy medzi jednotlivými kusmi umeleckých diel, rovnako ako ich veľkosť, by mali byť identické. 

Tip: Medzi rámami obrazov by malo byť cca 7 - 10 cm (tesnejšie zoskupenie funguje lepšie). 

Asymetrické usporiadanie

Tento spôsob umožňuje kombináciu veľkostne, tvarovo aj štýlovo odlišných diel (napr. veľké a moderné 3D obrazy, maľované obrazy na plátne, machové obrazy, fotografie, street art, atď.). 

Vždy zaveste najskôr najväčší kus, ktorý bude dominantou steny. Teraz si predstavte, že cez tento diel vedie pomyselná zvislá čiara - okolo vertikály umiestňujte zvyšné obrazy tak, aby obe strany pôsobili vyvážene. Postupujte od najväčších po najmenšie kusy. 

Tip: Pri asymetrickej kompozícii môžu byť rozostupy väčšie, tj. 10 - 15 cm. 

Nezáleží na tom, či pôjde o lacné obrazy na stenu alebo veľké luxusné kusy, každý z nich vypovedá váš príbeh a vyjadruje emócie. Navštívte stránku Glast.sk a vyberte si ten svoj.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Zobrazenia: 30

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby