Existuje mnoho dôvodov, prečo využívať zrážkovú vodu. Tento prírodný zdroj je zadarmo a navyše prináša mnohé environmentálne, spoločenské a ekonomické výhody. Osvojte si aj vy zelenší spôsob života a začnite s jej využívaním v domácnosti.

Odborníci potvrdzujú, že kvalita zrážkových vôd je dostačujúca pre širokú škálu využitia na záhrade aj v domácnosti. Overte si však, či je strešná krytina vášho domu dostatočne bezpečná a neuvoľňuje škodlivé látky. Pri strechách z pálenej alebo betónovej krytiny sa niet čoho obávať. Plechové strechy sú na zber vody tiež vhodné, no treba ich pravidelne kontrolovať kvôli výskytu hrdze alebo uvoľňovaniu náteru. Spozornieť treba pri starých opotrebovaných strechách, alebo pri materiáloch ako eternit či asfalt, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu zachytenej vody.

Výhody zberu dažďovej vody

Dažďová voda má ideálne pH a obsahuje dusičnany, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie záhrady. Neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály, a v porovnaní s pitnou vodou je vhodnejšia na zavlažovanie záhrady. Skrátka, rastliny túto vodu milujú.

Využívaním dažďovej vody v domácnosti a záhrade šetríte pitnú vodu, ktorá je cenným prírodným zdrojom. Znižujete tiež množstvo energie spotrebovanej na zásobovanie domácnosti pitnou vodou. Ak zbierate dažďovú vodu, menej jej tečie do kanalizácie – a vy zas šetríte.

Nadzemná alebo podzemná nádrž?

Dažďovú vodu možno využívať nielen na zavlažovanie záhrady, ale napríklad aj na splachovanie alebo pranie bielizne. „Pre tieto účely je vhodnejšia podzemná nádrž pripojená na samostatný rozvod vody v dome. Inštalácia podzemných nádrží však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy na pozemku aj v samotnom dome. Tieto nádrže potom môžu byť napojené aj na systémy automatického zavlažovania,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v predajniach Hornbach.

Objem podzemných nádrží sa zvyčajne začína na 1000 litroch. Zber dažďovej vody týmto systémom dokáže domácnosti ušetriť až 50 % pitnej vody. Princíp podzemných nádrží je jednoduchý. Voda odteká zo strechy odtokovým potrubím do nádrže. Preteká cez filter, ktorý zachytáva nečistoty. Filter je zvyčajne umiestnený pod vekom nádrže tak, aby bol jednoducho prístupný pre čistenie.

Na zber dažďovej vody nad zemou sa najčastejšie využívajú sudy. Zvyčajne sú vybavené vekom, aby nedošlo k znečisteniu vody. „Ich výhodou je jednoduchá inštalácia a manipulácia. Sud stačí umiestniť pod odkvap, prípadne k nemu pripojiť zberač dažďovej vody. Ich používanie nie je vhodné v zimných mesiacoch. Ak premýšľate nad vhodným zberným systémom na dažďovú vodu, poraďte sa s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať tú správnu nádrž,“ dodáva David Benda z Hornbachu.

Ako nádrž nainštalovať

Inštalácia nadzemných nádrží je veľmi jednoduchá. Zvyčajne sud stačí umiestniť priamo pod odkvap. Existujú však aj sofistikovanejšie riešenia zberu dažďovej vody, a to pomocou tzv. zberaču. Ten sa inštaluje na koniec odkvapu a je vybavený ochranou pred pretečením. Táto ochrana funguje spôsobom odvádzania prebytočnej vody priamo do kanalizácie. Predídete tým nepríjemnostiam s pretečením nádoby.

„Vodu zo suda môžete rozviesť po záhrade samospádom, alebo pomocou čerpadla. K dispozícií je mnoho druhou čerpadiel. Netlakové sudové čerpadlá sú prispôsobené veľkosťou a ergonómiou na jednoduché uloženie a hravo si poradia s prečerpávaním vody z jedného miesta na druhé. Napríklad čerpadlo značky for_q má výtlak desať metrov a tlak do jedného baru. Je tak výborným pomocníkom pre zalievanie menších záhrad či skleníkov,“ radí David Benda z Hornbachu.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 11

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2020  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby