Bratislava, 25. augusta – Počasie na Slovensku lámalo toto leto aj dlhodobé teplotné rekordy a vyzerá to, že si na tropické teploty budeme musieť zvyknút. Klimatológovia sa zhodujú, že následkom globálneho oteplovanía môžu v budúcnosti rozdiely v teplotných priemeroch medzi letom a zimou presiahnuť aj 20 stupňov Celzia. Takéto zmeny sa nevyhnutne musia odraziť aj v prístupe k projektovaniu a výstavbe budov.

Nepriaznivé dopady globálnych zmien klimy v týchto letných mesiacoch pociťujú hlavne obyvatelia miest. Betónové plochy kumulujú teplo, budovy aj miestnosti sa prehrievajú. To môže mať negatívne dôsledky nielen pre naše zdravie, ale aj na zvýšenie nákladov spojených s klimatizováním miestností. Ochladzovanie vzduchu v interiéroch je totiž finančne omnoho náročnejšie a drahšie ako jeho ohrev.

Vzhľadom k zmene klimatických podmienok je aj v našich zemepisných šírkach stále aktuálnejšia otázka správneho architektonického riešenia regulácie teploty v interiéoch. Už pri samotnom návrhu a realizácii budov je potrebné brať do úvahy budúce klimatické zmeny a vyberať také materiály a technológie, ktoré ich vplyvy eliminujú.

„Ak opomenieme tento faktor pri projektovaní stavby, je potom často nutné dodatočne hľadať kompromisy, ktoré bývajú spojené s finančne náročnými investíciami, napríklad do klimatizačných systémov,“ upozorňuje Michal Hronský zo spoločnosti Guardian, ktorá je jedným z popredným svetových výrobcov fasádového skla.

Ak zoberieme do úvahy riešenia, ktoré sú energeticky pasívne, ponúka sa nám niekoľko možností. V projektovej fáze sa navrhne hrubšia izolácia, ktorá však rozšíri steny budovy, čím dôjde k zmenšeniu vnútorného priestoru. Ďalšou variantou je zmenšenie plochy otvorových výplní, čo so sebou prináša vyššie náklady na spotrebu elektriny za osvetlenie a prichádzame tým o prirodzené denné svetlo, ktoré má preukázateľne pozitívny vplyv na naše psychické zdravie.

Existuje však aj iné riešenie, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov aj v našich končinách – je ním dôraz na kvalitné zasklenie. Trh ponúka účinné a preverené produkty, ktoré zaistia komfortnú klímu pre prácu, odpočinok aj bývanie. Medzi ne patria aj produkty spoločnosti Guardian, najmä rady SunGuard alebo ClimaGuard. Pomáhajú totiž účinne redukovať prehrievanie miestností a taktiež výrazne znižujú celkovú energetickú spotrebu budovy.

„Najmodernejšie a najvýkonnejšie sklá ponúkajú celú radu možností, ako zaistiť komfort v budovách pri zohľadnení ich hospodárnej prevádzky. Je možné napríklad navrhnúť zasklenie, ktoré aj pri extrémne silnom slnečnom žiarení dovnútra budovy prepustí len 18 % tepla a 29 % svetla. Tieto vlastnosti má sklo vďaka povrchovému povlakovaniu s dvojitou vrstvou striebra, ktoré účinne odrazí tepelnú zložku slnečného žiarenia, vysvetľuje Michal Hronský.

Vďaka špeciálnym termoizolačným vlastnostiam je sklo Guardian profesionálnym riešením inteligentnej tepelnej ochrany budov, ktorá naviac ponúka moderné a atraktívne dizajnové prevedenie.

Zobrazenia: 229

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby