Aj keď je gravitácia všadeprítomná a spoliehame sa na ňu pri odvode odpadovej vody, v mnohých prípadoch sa fyzika postaví proti nám. Veľa domácností a stavieb umiestnených v zložitom teréne nemôže na odvod využiť prirodzenú gravitáciu. Rovnako sú na tom aj suterénne priestory alebo miestnosti príliš vzdialené od hlavného kanalizačného potrubia, z ktorých nemôže odpadová voda odtekať prirodzeným spádom. Riešením na takéto situácie sú prečerpávacie zariadenia, ktoré svojou konštrukciou umožňujú odvádzať odpadovú vodu tam, kde by to bežná gravitačná kanalizácia neumožňovala.

 

Prečerpávacie zariadenia pracujú na princípe zbernej nádrže, do ktorej je zhromažďovaná odpadová voda. Hneď ako hladina vody v nádrži dosiahne nastavenú úroveň, automaticky sa spustí integrované čerpadlo, ktoré prečerpá vodu pod tlakom k najbližšiemu kanalizačnému potrubiu. Vďaka tomu je možné odvádzať odpadovú vodu aj z miest vzdialených od kanalizácie alebo sa nachádzajú pod jej úrovňou. Konštrukcia jednotlivých modelov sa líšia podľa druhu odčerpávanej odpadovej vody a počtu pripojených zariadení. Napríklad na prečerpávanie fekálií je nutné zvoliť verziu s rezacím zariadením, zatiaľ čo na odčerpávanie vody z umývadla, drezu, sprchy či práčky je vhodná verzia určená na odčerpanie vody bez výkalov.

Typy prečerpávacích zariadení

Existuje niekoľko druhov prečerpávacích zariadení, ktoré sú konštruované na špecifické typy odpadových vôd. Podľa účelu ich rozdeľujeme na zariadenia určené na čerpanie fekálií a zariadenia na mierne znečistenú vodu. Zariadenia na čerpanie fekálií sú vybavené výkonným čerpadlom s rezacím mechanizmom, ktorý spracováva hrubé nečistoty pred ich prečerpaním. Určené je na toalety umiestnené tam, kde nemožno použiť gravitačný odtok. Prečerpávacie zariadenia pre mierne znečistenú vodu sú určené na čerpanie šedých vôd, napríklad z umývadiel, spŕch, vaní alebo práčok. Neobsahujú rezací mechanizmus, pretože pracujú s vodou, ktorá obsahuje iba drobné nečistoty.

„Prečerpávacie zariadenie sa líšia aj v počte požadovaných pripojených zariadení. V našej ponuke nájdete prečerpávacie zariadenia ako napríklad PUMPALIFT C-2 a PUMPALIFT WC-3, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali rôznym potrebám čerpania odpadových vôd v domácnostiach,“ uvádza Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj čerpadiel a ich servis zameriava viac ako 30 rokov, a upresňuje: „PUMPALIFT C-2 je ideálne pre čerpanie mierne znečistenej odpadovej kvapaliny súčasne z dvoch zariadení, ako sú napr. sprcha, umývadlo, vaňa alebo práčka, zatiaľ čo PUMPALIFT WC-3 je navrhnuté na čerpanie odpadových vôd z WC s ďalšími tromi prívodmi na odvádzanie vody zo sprchového kúta, umývadla a/alebo bidetu. Oba modely sú kompaktné, ľahko inštalovateľné a vybavené automatickým ovládaním pre pohodlnú prevádzku.“

Kľúčové výhody prečerpávacích zariadení

Prečerpávacie zariadenia ponúkajú viacero výhod, vďaka ktorým sú ideálnym riešením pre mnohé objekty. Ich inštalácia je možná prakticky kdekoľvek, takže odvod odpadovej vody nie je problém ani z miest, ktoré sú vzdialené od kanalizácie alebo umiestnené pod jej úrovňou. Vybavenie plavákovým spínačom alebo iným automatickým riadením zaisťuje, že zariadenia fungujú bez nutnosti manuálneho ovládania. Uzavretá konštrukcia nádrže a spoľahlivá prevádzka čerpadla minimalizujú riziko úniku odpadových vôd alebo záplavy.

Na čo sa zamerať pri výbere prečerpávacieho zariadenia?

Pri výbere prečerpávacieho zariadenia je nutné vziať do úvahy typ odpadovej vody, ktorú treba čerpať, a konkrétne podmienky inštalácie. „Dôležitými faktormi sú prietok a výtlak čerpadla, počet pripojených zariadení, spád potrubia a umiestnenie prečerpávacieho zariadenia,“ upresňuje Martin Křapa a dopĺňa: „V prípade neistoty sa samozrejme obráťte na odborníkov. S výberom najvhodnejšieho riešenia môžu pomôcť napríklad moji kolegovia v spoločnosti PUMPA, ktorí sú vždy pripravení poskytnúť odbornú konzultáciu.“

Zobrazenia: 17

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby