Aj keď je vonku ešte tuhá zima, správny čas na prípravu vašich rastlín na jar začína už teraz. Či už ide o exteriérové alebo interiérové rastliny, dobrý štart zabezpečí prosperitu rast počas celej sezóny. Odborník z Hornbachu vám poradí, s čím môžete začať už teraz.
Čo s izbovkami po zime?
Mnohé interiérové rastliny môžu po dlhých zimných mesiacoch vyzerať trochu unavene a smutne. Žlté listy a spomalený rast sú typickými znakmi v dôsledku zníženej hladiny svetla a suchšieho vzduchu. Ak im chcete pomôcť spamätať sa a prosperovať, začnite jemným orezaním odumretých a zožltnutých listov, aby ste podporili rast nových výhonkov. „Zvýšte množstvo svetla, ktoré rastliny dostávajú, tým, že ich premiestnite na svetlejšie miesta alebo ich doplňte pestovateľskými svetlami. Udržujte vlhkosť vzduchu rozprašovaním listov alebo umiestnením zvlhčovača v blízkosti rastlín. S pribúdajúcimi dňami postupne zvyšujte zalievanie, ale dávajte pozor, aby ste to neprehnali,“ radí David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach.
Tajomstvo šťastných rastlín
Jedným z najdôležitejších faktorov pri pestovaní zdravých rastlín je výber správneho substrátu. Ide o materiály, ktoré podporujú rast tým, že im poskytujú správnu štruktúru, zadržiavajú vlhkosť a živiny. „Substrát je často prehliadaný, ale zohráva dôležitú úlohu pre zdravie rastlín,“ hovorí David Benda a dodáva „správna zmes pomáha rastlinám upevniť korene, absorbovať vodu a predchádzať chorobám. Výber správneho substrátu pre vašu rastlinu je nevyhnutný pre dlhodobú prosperitu.“
Pre väčšinu izbových rastlín je vhodnejšia ľahká zmes, ktorá podporuje dobré odvodňovanie. Medzi bežné možnosti patria zmesi na báze rašeliny, kokosového vlákna a perlitu. Sukulentom sa najlepšie darí v kaktusovej zmesi s extra drenážou, zatiaľ čo tropické rastliny ocenia bohatšie substráty, ktoré udržujú vlhkosť. „V prípade, že hľadáte substrát vhodný na klíčenie semien, siahnite na výsevný substrát. Prevzdušňuje, stabilizuje vlhkosť a rastlinku chráni a vyživuje. V kombinácii s hnojivom sa takýto substrát postará o rovnomerné využitie všetkých užitočných prvkov,“ vysvetľuje odborník.
Farebná krása na balkóne aj v záhrade
Výsadba cibuľovín je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vniesť do svojho domova a záhrady nádherné farby. Interiérové cibuľoviny, ako sú tulipány, narcisy a hyacinty, vnesú žiarivé farby a krásnu vôňu do vášho domova, zatiaľ čo vonkajšie jarné cibuľoviny, ako sú krokusy, ľalie, begónie či kaly premenia vašu záhradu na životom hýriaci priestor. Aby ste si na jar užili pestrofarebné kvety, musíte na výsadbu cibuľovín myslieť už na jeseň. Aj keď je už po sezóne, nemusíte úplne zúfať. Výsadbu stihnete ešte aj v priebehu februára, či začiatkom marca, avšak s určitými úpravami.
„Ak chcete cibuľoviny vysádzať priamo do zeme, musíte si počkať na niekoľkodňové oteplenie. Nemali by sa totiž vysádzať do zamrznutej zeme. Po zasadení ich ale nepolievajte, ako by ste to spravili počas jesennej výsadby. Predpestovanie jarných cibuľovín v interiéri je ďalším spôsobom, ako odštartovať sezónu. Tento proces je pomerne jednoduchý, ale vyžaduje si určitú pozornosť pri načasovaní, teplote a svetle,“ vysvetľuje David Benda.
Väčšina jarných cibuľovín potrebuje pred kvitnutím obdobie chladu, aby sa imitovali zimné podmienky. Je to nevyhnutné na to, aby sa dostali z vegetačného pokoja. Cibuľky v kvetináčoch umiestnite na niekoľko týždňov (10 až 16 v závislosti od kvetu) na chladné a tmavé miesto, napríklad do pivnice, garáže alebo na balkón. Po skončení obdobia chladenia preneste kvetináče na svetlé, teplé miesto s nepriamym slnečným svetlom. Zalievajte mierne a o niekoľko týždňov začnete pozorovať tvorbu výhonkov a púčikov. Cibuľky udržiavajte na slnečnom mieste a zvážte pridanie ľahkého hnojiva na podporu kvitnutia. „Takto predpestované cibuľky je ideálne presadiť do zeme až po skončení kvitnutia, no môžete ich nechať vonku na záhrade v kvetináčoch. Po odkvitnutí môžete presadiť cibuľky priamo do zeme, aby boli pripravené na budúcu sezónu,“ dodáva odborník z Hornbachu.
Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.
Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.