Veľkoformátový obklad a dlažba vynikajú nielen nadčasovým dizajnom. Ponúkajú aj ďalšie výhody, ako malú hrúbku, minimalizovanie počtu škár, zníženú nasiakavosť či chemickú odolnosť. Ich inštalácia si však žiada mimoriadnu pozornosť. Odborník z Hornbachu radí, čo všetko obnáša kladenie veľkoformátovej dlažby.

Za veľkoformátové sú považované všetky obklady a dlažby, ktoré majú jednu hranu dlhšiu ako 35 cm. Dodávajú sa v širokej škále farieb a vzorov, takže sú vhodné do rôznych interiérov. Elegantný veľkoformátový obklad a dlažba nechajú vyniknúť modernému a čistému vzhľadu miestnosti.

 Okrem vysokej estetiky prinášajú aj ďalšie výhody:

  • Rýchlejšie kladenie dlažby – vďaka svojim rozmerom poskytujú veľké formáty väčšie pokrytie, čo uľahčuje a zrýchľuje ich kladenie.
  • Minimálne škárovanie – veľké obklady si vyžadujú menej škár, pretože poskytujú väčšie plošné pokrytie. Škáry medzi veľkoformátovými obkladovými prvkami sú v porovnaní s tradičnými obkladmi tenšie, čo minimalizuje rušivý dojem.
  • Menej údržby – škárovacia hmota na podlahách má tendenciu časom sa špiniť. Menší podiel škárovacej malty uľahčuje údržbu, pretože takáto dlažba má nižšie nároky na čistenie.

 

Príprava podkladu je základom úspechu

Veľkoformátové obklady sú mimoriadne atraktívne. Dôležité je ale pri inštalácii dodržať niekoľko pravidiel. Aby sa dosiahol čo najkvalitnejší výsledok, špeciálnu pozornosť si bude vyžadovať predovšetkým príprava podkladu, ktorý musí byť rozmerovo stály, suchý, dokonale rovný, bez trhlín a nečistôt. V prípade nerovností je nevyhnutné povrch vyrovnať pomocou samolivelizačnej malty, a samozrejme nesmie chýbať ani penetračný náter.

Pozornosť treba venovať aj pevnosti podkladu. Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, veľké obklady majú vyššiu váhu. „Veľkoformátové prvky sú ťažšie ako obklady menších rozmerov. Aj keď celková hmotnosť podlahy zostáva rovnaká, ťažšie obklady si vyžadujú pevný podklad. Veľké obklady je možné inštalovať na väčšinu podkladových vrstiev ako je betón, sadrokartón, keramické či kamenné podlahy, a cementové alebo sadrové omietky,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

Nepodceňujte plánovanie rozloženia

Skôr ako sa pustíte do práce, rozplánujte si ako budú obklady rozložené. Vďaka  plánu rozloženia budete môcť zvoliť vzor, ktorý sa najlepšie hodí do miestnosti. Veľkoformátové dlažby a obklady umožňujú vybrať rôzne zaujímavé vzory vrátane tradičných tehlových vzorov, rovných škár či rybej kosti. „Čo pri dlažbe malého formátu funguje bez problémov, nie je možné pri veľkoformátových variantoch - kladenie s polovičným presahom. Dôvodom sú výrobou podmienené "misky" dlažby. Tie sú, aj keď nepatrne, prehnuté mierne nadol smerom ku stredu. Pri polovičnom presahu so striedavým vzorom by sa potom stretol najhlbší bod v strede dlažby s najvyšším bodom na ich konci. Čím je obklad väčší, tým rušivejší je tento efekt. Pri krížových škárach sa tento problém neprejavuje,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

Nanášanie lepidla

Výrobcovia lepidiel ponúkajú široký sortiment vhodných lepidiel. Je nevyhnutné uistiť sa, že pre vašu veľkoformátovú dlažbu používate vhodné lepidlo v závislosti od druhu podkladu, typu a formátu obkladového prvku, miesta použitia a okolitých podmienok na stavbe. Pri maxi obkladoch hrá dôležitú úlohu aj spôsob nanášania lepidla. „Väčšie formáty si vyžadujú viac lepidla, aby sa zabezpečilo ich správne upevnenie a poskytla sa štrukturálna stabilita potrebná na to, aby vydržali ťažké mechanické a tepelné zaťaženie. Nanášanie lepidla sa robí metódou buttering floating – metóda obojstranného nanášania. Ide o nanášanie lepidla ako zo strany obkladu, tak aj na podklad. Použitím tejto metódy sa zabezpečí úplné pokrytie obkladu lepidlom,“ dodáva Richard Klička.

Neponáhľajte sa so škárovaním

Šírka škár pri veľkých formátoch musí mať minimálne 2 mm. Pretože sa pri kladení veľkoformátových obkladov a dlažieb používa väčšie množstvo lepiacej hmoty, je nevyhnutné zabezpečiť dostatočný čas na schnutie. Ak aplikujete škárovaciu maltu príliš skoro, môžete zabránite úplnému vytvrdnutiu lepidla, čo môže neskôr spôsobiť problémy. Pred aplikáciou škárovacej malty vyškrabte zo škár zvyšky lepidla a odstráňte dištančné podložky. Škárovaciu hmotu rozotrite na povrch obkladu, ideálne pomocou škárovacej stierky. Pri aplikácii materiálov vždy rešpektujte odporúčania výrobcu.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 296

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby