Chcete zeleňou oživiť interiér, balkón, terasu alebo zimnú záhradu – rastliny ste už zakúpili, ale máte pocit, že výber kvetináčov nie je vôbec jednoduchý? Odborník z Hornbachu prináša užitočné rady a tipy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v pestrej ponuke a uľahčia rozhodovanie.

Sortiment nádob na pestovanie živého porastu je v dnešnej dobe naozaj veľmi bohatý a možností na výber je nespočetné množstvo. Ako sa v rozmanitej škále tovaru vyznať a ktoré kvetináče budú najlepšie zodpovedať vašim predstavám a požiadavkám poradí David Benda, špecialista z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Aký je účel

Univerzálnou voľbou sú výsadbové kvetináče s otvorom na dne, ktoré sa hodia takmer pre akúkoľvek rastlinu. Objemné výsadbové nádoby na veľké rastliny pomôžu optickému rozdeleniu priestoru. Skvele vyzerajú v kombinácii s popínavou zeleňou a podperami. Používajú sa aj pri domových vchodoch, vjazdoch a prístupových cestách. „Pre výsadbu viacerých druhov rastlín je možné zvoliť kvetináč s väčším množstvom vnútorných nádob. Tento variant umožňuje napríklad samozavlažovací kvetináč Lechuza Trio Cottage pre tri rôzne porasty,“ hovorí odborník. Vedierka a kvetináče na rastliny sú dobrou voľbou pre mrazuvzdorný porast. Zatiaľ čo kvetinové kvetináče sú vhodné predovšetkým ako dekorácie na parapety, terasy a balkóny, okrasné kvetináče sú ideálne pre izbové rastliny a nemajú na dne otvor.

Naopak, výsadbové misky nie sú vhodné na trvalé vysadenie. Korene majú vďaka malej výške nádoby iba málo priestoru, čo väčšine rastlín nevyhovuje. „Využívajú sa preto najčastejšie iba na dekoratívne účely. Výsadbové vázy skvele poslúžia ako dekoračné prvky, ktoré je možné používať rozmanitým spôsobom, napríklad na vstupy a vjazdy. Veľmi dobre sa v nich pestujú ruže, vedrá alebo mrazuvzdorné rastliny,“ radí David Benda z Hornbachu a dodáva: „Keď si nie ste istí, či sa o kvety zvládnete správne starať, uľahčite si starostlivosť šikovným samozavlažovacím kvetináčom. Veľmi obľúbený je napríklad kvetináč Lechuza Balconera s originálnym systémom zemného zavlažovania.“

Tvar a veľkosť

Pri výbere kvetináča je nutné riadiť sa potrebami rastliny, pre ktorú ho vyberáte. Najčastejší je guľatý alebo valcovitý tvar, pretože rastlinám sa v nich môžu korene rozrastať rovnomerne do všetkých strán. Väčšie výsadbové nádoby sa ponúkajú aj v hranatých variantoch. Ich výhodou je, že ich možno postaviť bližšie k sebe, pokiaľ v nich rastliny rastú kolmo do výšky a nie sú naklonené do strany. „U väčšiny kvetináčov ich priemer približne zodpovedá ich výške. Tento pomer má rado mnoho rastlín. Niektoré druhy však potrebujú na svoje korene viac miesta do hĺbky. Napríklad ruža sa v plytkých miskách necíti dobre, ale vo vysokých, úzkych kvetináčoch sa jej bude páčiť,“ zdôrazňuje odborník.

Výber materiálu

Pokiaľ ste sa už rozhodli pre vhodnú nádobu, je potrebné ešte vybrať správny materiál. Tie majú rôzne vlastnosti, a nie každý je vhodný na akýkoľvek účel. Kvetináče z pozinkovaného oceľového plechu sú veľmi ľahké, majú dlhú životnosť, sú chránené pred hrdzavením aj znečistením a obsiahnutý zinok predstavuje dôležitú živinu pre rastliny. Väčšinou v nich ale nie sú vyvŕtané žiadne otvory, takže môže dochádzať k hromadeniu vody. Tento typ nádob sa ohrieva na slnku a odovzdáva teplo do zeme, čo niektorým rastlinám nevyhovuje.

Pri drevených črepníkoch existujú dve varianty – s vyrazenou fóliou alebo plastovou vložkou. Vďaka vysokej hmotnosti majú dobrú stabilitu. Nádoby s tlakovou impregnáciou sú chránené pred hubami a hnilobou. „Vzhľadom na to, že ide o prírodný produkt, je nutné počítať s tým, že sa jeho povrch môže meniť v dôsledku pôsobenia poveternostných vplyvov. Potrebuje väčšiu údržbu a svieži vzhľad mu dodá lazúra na drevo. V Hornbachu sa používa iba drevo z certifikovaných a trvalo obhospodarovaných lesných porastov,“ upozorňuje špecialista.

Pálená hlina a terakota sú materiály odolné voči UV žiareniu, vode aj mrazu. Po pár mesiacoch sa na povrchu vytvorí patina. Pálenú hlinu je nutné vždy udržovať vlhkú – voda na povrchu by sa mohla z hliny vypariť. Vodný kameň z okrajov odstránite octovou vodou alebo sódou. Večnou klasikou je aj keramika. Tieto kvetináče sa väčšinou sa používajú v interiéri, aby sa zabránilo hromadeniu vody. Navyše ich je možné úplne bez problémov postaviť na nábytok. Tento praktický a robustný univerzálny materiál sa dá ľahko čistiť.

Nádoby z umelého kameňa sa vďaka nízkej váhe ľahko prepravujú a majú predvyrazené otvory, ktoré je možné v prípade potreby prevŕtať. Ponúkajú sa v pestrej palete farieb a tvarov. Najčastejšie sa používajú vonku, aj keď niektoré z nich je možné používať aj v interiéri. Umelý kameň je veľmi odolný, ale v zime je nutné zabrániť hromadeniu vody. „Obľúbeným materiálom súčasnosti je aj polyratan. Je odolný voči UV žiareniu a pôsobeniu poveternostných vplyvov, nenáročný na údržbu. Je vhodný pre exteriér aj interiér a veľmi ľahký. Na vysádzanie rastlín slúži zinková alebo plastová vložka,“ vysvetľuje David Benda.

Črepníky z umelej hmoty sú nenáročné na údržbu, vhodné ako do interiéru, tak do exteriéru a nedochádza v nich k rýchlemu odparovaniu vody. Je možné vyberať z obrovského množstva farieb a tvarov. Zároveň sú ľahké, nerozbitné, elastické, mrazuvzdorné, odolné voči chemikáliám a zmenám teplôt. „Rôzne varianty týchto výsadbových nádob i obalov na kvetináče dokážu skvele doladiť štýl a atmosféru priestoru. Siahnuť môžete po trendy masívnom hranatom kvetináči s predvŕtanými otvormi pre možnosť vonkajšieho využitia, napríklad Geli Kubus, ale aj po retro okrúhlom obale na kvetináč Elho v žiarivom odtieni okrovej farby,“ uzatvára odborník.

5 tipov záhradník

1) Základné pravidlo hovorí, že korene by mali mať približne 5 až 10 cm odstup od okraja nádoby.

2) Pri prvom presadení sa dá riadiť pravidlom, že nová nádoba má mať ideálne zhruba o tri centimetre väčší obvod ako tá, v ktorej ste rastlinu kúpili.

3) Ak by ste chceli vysádzať porast, ktorému rastú korene do hĺbky, napríklad ruže alebo orchidey, vyberte si vysoký kvetináč. Pre trávy alebo iné rastliny s koreňmi do strany sú vhodné výsadbové misky alebo podobné ploché kvetináče.

4) Pre rastliny rastúce do výšky sa hodia masívne, široké nádoby, pretože tie vytvárajú protiváhu a zaisťujú stabilitu – napríklad výsadbové korytá alebo vedierka.

5) Okrúhle alebo hranaté stĺpiky a vázy možno ideálne vysadiť malými, stredne vysokými alebo zvesenými rastlinami.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 11

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby