Zvuk syčiaceho steaku, lákavá vôňa grilovanej kukurice, prenikavý smiech a hrejúce slnečné lúče. Grilovacia sezóna je za rohom, a preto nastal čas pripraviť všetko potrebné. Odborník z Hornbachu si pripravil niekoľko tipov, ktoré z vás spravia majstra alebo majsterku gril párty.

Každý rok pred začiatkom grilovacej sezóny začneme plánovať rodinné stretnutia pod holým nebom a všetky chutné jedlá, ktoré ugrilujeme. Záhradným radovánkam by však mala predchádzať dôsledná príprava. Nezabúdajte ale, že poriadna grilovačka nie je iba o jedle, ale aj o zábave a pohodlí.

Bez grilu to nepôjde

Ak ešte nevlastníte gril, nastal čas obhliadnuť sa po všetkých možnostiach. Či už zvažujete klasický gril na drevené uhlie, elektrický alebo plynový gril, každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti. Pri výbere zvážte aj veľkosť, typ paliva, požadované vlastnosti a v neposlednom rade aj váš rozpočet. „Každý model má svoje výhody aj nevýhody, preto je potrebné oboznámiť sa s kľúčovými charakteristikami. To vám pomôže správne sa rozhodnúť. Dôležitým faktorom je aj to, aký štýl prípravy pokrmov a úroveň pohodlia od svojho grilu očakávate. Ak si nie ste výberom grilu stále istí, poraďte sa s personálom, ktorí vám pomôže nájsť ten správny,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

  • Gril na drevené uhlie

Klasický model, ktorý je obľúbený pre jedinečnú a nezameniteľnú údenú chuť

 grilovaných pokrmov. Je dostupný vo všetkých cenových kategóriách a veľkostiach. Výhodou je jednoduchá montáž a skladovanie. Nevýhodou je, že si budete musieť na jedlo chvíľu počkať,  pretože ho treba dlhšie rozpaľovať.

  • Elektrický gril

Obľúbený predovšetkým všade tam, kde nie je k dispozícii záhrada. Hodí sa na grilovanie na balkónoch či terasách. Je skladný, má krátky čas zahrievania, nevytvára žiaden dym a jednoducho sa čistí. Nedocenenou výhodou je rovnomerné rozloženie tepla na grilovacej ploche, vďaka čomu sa hodí aj na zapekanie pokrmov.

  • Plynový gril

Je typický rýchlym uvedením do prevádzky a jednoduchým regulovaním ohňa. Väčšina plynových grilov má aj vedľajšie horáky, čo umožňuje efektívnu prípravu jedla. Nevytvárajú dym, a preto sú vhodné aj na balkóny.

Zaobstarajte si správne náradie

Na dokonalé grilovanie potrebujete nielen gril ale aj správne a rozmanité príslušenstvo. Existuje mnoho vychytávok, ktoré vám prípravu pokrmov zjednodušia.  „Základom je samozrejme veľká vidlica a grilovacie kliešte, ideálne antikorové. Ďalej si zaobstarajte aj obracačku na mäso. Nezabudnite ani na ochranné pomôcky, ako sú ohňovzdorné rukavice a zástera. Ak chcete hostí nadchnúť dokonalým steakom či burgerom, zaobstarajte si digitálny teplomer. Ten vám umožní sledovať teplotu vo vnútri mäsa a dosiahnuť tak optimálny výsledok. Ak ste fajnšmekrom, prekvapte vašich hostí explóziou chutí. S marinovacou ihlou pridáte ešte viac chuti priamo do mäsa,“ hovorí David Benda.

Pridajte štipku uvoľnenej atmosféry

Uvoľnenú atmosféru pri grilovačke dosiahnete výberom pohodlného záhradného nábytku, v ktorom budú vaši hostia pohodlne usadení. „Záhradný nábytok je jedným zo základných vybavení každej záhrady. Vyberať môžete zo širokej ponuky materiálov, no nábytok by mal ladiť s prostredím. Záhradné zostavy môžu tvoriť stoly, stoličky, kreslá či lavice, no patria sem aj menej tradičné kúsky ako hojdacie kreslá, ležadlá či pivné sety,“ hovorí odborník z Hornbachu.

Grilovačky sa tradične natiahnu až do večerných hodín a preto nezabúdajte ani na pohodlie po zotmení. Romantickú atmosféru pod hviezdnou oblohou dotvoríte bambusovými fakľami, vonkajšou svetelnou reťazou, alebo LED pochodňami na solárnu energiu. Proti otravnému bodajúcemu hmyzu zas zapáľte citronelové sviečky, ktoré ich nepriateľské útoky hravo odrazia. 

Nezabudnite ani na drinky

Grilovačka bez pitného režimu je ako svadba bez muziky. Dobrá zásoba nápojov udrží každého v pohode a osvieži ho. Víno či pivo by na žiadnej záhradnej párty chýbať nemalo. Nielenže sa dokonale hodia k jedlu, ale môžete ich použiť aj na marinovanie a prípravu omáčok. Zaobstarajte si aj objemné džbány s kohútikom na chutné a osviežujúce limonády, ľadové čaje či ovocné punče. Šikovní majstri si môžu vyrobiť záhradný barový pult z paliet, ktorý poslúži na servírovanie miešaných koktailov. „Paletový nábytok je hitom posledných rokov, pretože je kreatívny, flexibilný a lacný. Dokážete si ho vyrobiť aj sami – postačí vám iba trocha kreativity a chuť do práce. S hobľovanými paletami značky Buildify môžete vytvoriť jedinečný barový pult pre kráľa či kráľovnú koktailov. Fantázii sa medze nekladú. Palety môžete namaľovať vašou obľúbenou farbou, alebo prírodnú paletu doplňte svetielkami,“ dodáva David Benda.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 14

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby