Ešte som nestretol nikoho, kto by pochválil služby na Slovensku. Nikto ale nehľadá príčinu, prečo u nás fungujú služby na podpriemernej úrovni - len to stoicky konštatujeme a rezignujeme. Každá zákazka, ako keby bol boj medzi dodávateľom a klientom. Zápas, kde tvrdé háky letia z jednej alebo z druhej strany. Víťaz je ten, kto s druhou stranou lepšie vybabre. Tvrdé údery považujem zo strany klientov nezaplatené alebo neskoro zaplatené faktúry (na Slovensku je najväčšia na svete cca 85%). Zo strany dodávateľov zmeškaná alebo zle dodaná práca. Je to možno skepticizmus, ale často win-win akcia existuje len v manažérskych slovníkoch pri  písmenku „W“ a nie v skutočnom živote. Musím konštatovať, že treba vynaložiť naozaj veľa úsilia, lebo vo väčšine prípadov neplatí ani ústna dohoda, ani čestné podanie ruky, dokonca ani zmluva. Robiť dobré služby na Slovensku by som prirovnal Eskimákovi, ktorý loví na ľade - sakramentsky ťažké podmienky a málo potravy. 15 rokov podnikám v dizajnérskej a interiérovej „brandži“. Za ten čas som mal možnosť spoznať klientov na veľmi širokej palete, od žoviálneho dobráčiska až po psychicky narušeného tvrďasa. Také široké spektrum je aj na dodávateľskej strane: nakoľko pri našej práci využívame množstvo dodávateľov (služieb a tovaru), sú rovnako rôznorodí ako sami klienti.

Tomuto článku som dal názov filter služieb. Je to akýsi návod aj pre jednu aj pre druhú stranu, aby vedeli sami seba zaradiť/filtrovať podľa rebríčku hodnôt dodávaní služieb. Možno to pomôže, aby sme sa stali lepšími dodávateľmi resp. lepšími klientmi. Ako bonus - pokúsim sa vysvetliť nástrahy a problémy našej práce - zvané služby.

  1. Najhoršia možnosť pre klienta keď zaplatí za služby a nedostane vôbec nič – to ani nemusím komentovať
  2. Druhé, no stále podpriemerne dodané služby majú tri podkategórie

        -  keď klient dostane menej ako zaplatil/očakával (trebárs, používali horší materiál ako sa dohodlo, alebo je slabá kvalita odvedenej práce)

        -  dostane klient vyššiu faktúru ako mu bolo sľúbené

        -  mešká dodávateľ - je to rovnako zlé, ako keby odviedol nekvalitnú prácu

         Všetky tieto faktory uberajú na hodnote našich služieb, nehľadiac na to, či majú alebo nemajú objektívnu príčinu.

  1. Za normálne sa považuje, keď dodávaná služba, stojí toľko ako bolo sľúbené, je dodané kvalitne podľa očakávania a vôbec sa  nemeškalo. Taký postoj začína byť naozaj profesionálny. To svedčí o tom, že majster/projektant sa venuje dlho svojmu remeslu, je dobrý a dokáže veľmi dobre odhadnúť svoje sily a možnosti.
  2. Klient dostane niečo naviac, buď to bude lacnejšie alebo rýchlejšie dodané ako mu sľúbili – také služby sú nadpriemerné nielen na Slovensku ale aj vo svete.

 

Väčšina slovenských dodávateľov patrí práve do druhej kategórie. Nebudem súdiť nikoho, lebo z času na čas aj ja patrím sem, hocijako sa snažím, aby som sa tomu vyhol. Mnohí zápasia s rovnakými problémami ako ja, aj keď nemusia byť vôbec z mojej brandže.

Stavať interiér je ako stavať domček z Lega. Každá kocočka má svoje miesto a svoju postupnosť, ak chýba alebo mešká dodávka hoci len jednej malej súčiastky, nedá sa pokračovať ďalej v stavaní - mešká celý domček/interiér. Môže byť hocijako premyslená predpríprava, jednoducho sa nedá pohnúť ďalej. Ako sa hovorí: ak chcete rozosmiať Boha, porozprávajte mu o svojich plánoch. Vysvetlím to na jednom príklade: Rekonštruovali sme dom, všetko bolo hotové okrem jedenej maličkosti. Čakali sme na ovládacie čidlo na podlahové kúrenie v kúpeľni. (to je to čudo s čím sa reguluje teplota) Bolo mi sľúbená trojtýždňová dodávka, no francúzska firma to nedodala ani po troch mesiacoch. Čo to znamenalo pre mňa: mal som hotový interiér, ale nakoľko nebolo čidlo, tak sme nemohli dolepiť obklad v kúpeľni, keďže nebola dokončená keramika nemohli kúpeľňu vyšpárovať a nasadiť obložkovú zárubňu  aj s dverami. Keďže neboli dvere, tak podlahár nevedel dokončiť dolištovanie podlahy a nasadenie prechodovej lišty. Túto čistú absurditu spôsobilo jedno pár eurové čidlo. Zodpovednosť bola moja, a nabudúce si mám vybrať iného dodávateľa. Kvôli meškaniu klient musel naďalej platiť náhradný byt, lebo nemal ešte stále funkčnú kúpeľňu. Skoro každá profesia má obdobné problémy. Neospravedlňuje nás to, ale aspoň trošku priblíži naše snaženie.

Vo svojej profesii vyberávam dlhodobých dodávateľov. Musia splniť 5 mojich požiadaviek. Aj keď nie je všetko s nimi na začiatku OK, dám im čas, aby sa pozbierali. Rovnako ako ja ich cvičím, tak aj oni mňa učia. Aj keď skoro každý rok pribudne nový dodávateľ, alebo vyhodím niekoho. Nerád sa zbavím osvedčených firiem. 5 (4+1) kritérií pre mňa pre dlhodobú spoluprácu sú: (vrelo odporúčam pre všetkých)

Cena   -  porovnateľná cena s ostatnými firmami (nie je dobrá ani výrazne vyššia ani nižšia)

Kvalita - kvalita musí byť bezchybná alebo aspoň viditeľné zlepšenie z projektu na projekt

Čas     - nemôžu meškať s dodaním, ak by predsa, tak musí byť viditeľné postupné zlepšenie

Servis  - ak sa predsa niečo pokazí, tak prídu a opravia to v rozumnom čase (často práve šikovne vyriešený problém dáva vyššiu hodnotu firme, ako keby to dodal na začiatku dobre)

Stálosť- je to bonusové kritérium, ak firma často mení pravidlá hry alebo personál, tak ma to časom prestane baviť

Do teraz som sa venoval kvalitám služieb, ale aké to je na druhej strane „fronty“. Čo klienti? Skoro rovnako ako so službami:

  1. Za dodávané služby klient vôbec nezaplatí – tiež to netreba komentovať
  2. Druhá podpriemerná klientská kategória má tiež rôzne rovnocenné podúrovne

     -   Nezaplatí za služby toľko ako sa dohodlo - lebo medzitým inde videl lacnejšie

     -   Mešká s platbou (lebo jemu tiež nezaplatili, on za to nemôže...)

     -   „za jazdy“ mení veci. Chce niečo navyše, resp. dopredu dohodnuté veci nechce, alebo chce to v inej farbe ako sa dohodlo, lebo sa mu len jednoducho prestalo páčiť, čo sa mu predtým páčilo... – spôsobí to poriadny chaos, už svojim postojom dotlačí firmu na podpriemerný výkon dodaných služieb  – o tom ani nehovorím, keď to klient robí naschvál, aby nemusel vyplatiť celú dohodnutú sumu, a potom si umýva ruky, že ste meškali a nemáte nárok na vopred dohodnutú čiastku

  1. Za normálne sa to považuje keď klient platí načas
  2. Najvyšší level , keď povie klient: ĎAKUJEM, a pochváli dobre uvedenú prácu (samozrejme, že zaplatí celú sumu za služby, resp. pridá)

 

Väčšina z nás patrí do druhej podpriemernej kategórie, či sme dodávatelia služieb alebo klienti. (Možno preto sa navzájom zaslúžime, a nemáme nikomu nič vyčítať). Často snaha a postoj je jediné, čo nám zostane, aby sme „nestratili tvár“, keď už objektívne príčiny zlyhávajú. Slovensko má veľkú devízu v tom, že sa tu nájde naozaj veľa šikovných ľudí, ktorí sú precízni, tvoriví, pracovití a pri svojej práci používajú aj hlavu. S mnohými je radosť spolupracovať (aj keď sú ťažkí introverti :)) a už dopredu sa teším na výsledok ich práce. Ich kvalita a spoľahlivosť zvyšuje aj môj rating v očiach klienta.

Dovtedy kým nebude svet dokonalý, nám zostáva len vylepšovať svoje služby a snívať o tom, že raz tu bude „Amerika“, kde ten, kto v podnikaní oklame toho druhého, alebo nevyplatí, čo si objednal, toho automaticky spoločnosť vylúči spomedzi seba. Dostane sa na perifériu, kde  s ňou už nikto nechce mať nič spoločné. A nebude obdivovaný, ako je to teraz, s nálepkou „šikovný slovenský podnikateľ“ . 

 

Ing. Hruskó Krisztián, PhD. (Chris)

Dizajnér, president spoločnosti Neopolis 

www.neopolis.eu

Zobrazenia: 739

Komentár


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Júl 10, 2014 na 12:29


ARCHITEKT
Komentár osoby marketa anna medas o Apríl 10, 2014 na 21:43

trefne. ono tymto stylom podnikania sa utvrdzujem v tom, ze vecsina zaplati "podnikatelovi" za to co je hned. teda za plavanie s babetkami daju na hodinu 10eur, za nove nechty ci makeup 20, za nove vlasy 30eur. za jednu zmluvu od pravnika, co tu zmluvu nemusi ani vymyslat, lebo tie zmluvy su uz napisane, menia sa datumy mena...atd... zoberie v priemere 1000eur. kedy vam/nam klient poprvom sedeni a dopredu dal 700eur len za to, zeide staviat dom a vy ste snim stravili cas? pravnik si na ruku dopredu opyta, a ani nechodi na sudne pojednavania. hm....neviem, alekd si opytate normlanu sumu za projekt, teda 7az10percent, je to vela? alebo malo? niekto povie cipana jak malo, ked ja si to viem za tyzden navysenim sluzieb zarobit. a vy na tomdome robite aj 2/3 roky.tak kde je problem? len v nevedomosti. osobne sa venujem klientovi, nasledne domu, osadeniu na pozemok az interier, dlho. aj par rokov. niekedy 3. je to vela ci malo za projekt pytat taketo percento zo sumy? 

niekedy sa  s muzom smejeme ze ideme predavat zeleninu!:) zo zahradky vypestovanu:) 


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Október 10, 2013 na 16:06

Ďakujem Kristina. Niekto múdry hovoril: "Kamaráti sú ospravedlnenie od pána Boha za našu rodinu" To platí aj na podnikanie. Moja kamarátka (aj naša dizajnérka) vravela: Niektorí klienti sú za trest a niektorí za odmenu - akési ospravedlnenie za tých "ťažkých". Akosi tých na trest sa nám vysoko prevýšilo nad tými dobrými v poslednom čase. Miestami by som radšej ušiel do laponska strážiť soby ako robiť dizajn alebo robiť čosi zmysluplné. Stým článkom som sa zbavil toho čo my ťažil srdce. Čo sa týka dodatočného navýšenia: keď automechanikom si dohodnem výmenu kolies podám si ruku a potom si spomeniem,že btw aj čelné sklo mám prasknuté... ...a si sťažujem, že prečo bola cena navýšená od pôvodného?... Je to nezmysel? spýtaj sa hociktorého majstra ako to býva...

Stým dizajnom súhlasím s tebou na plnej čiare - často pani domáca s dobrým vkusom zariadi krajší interiér ako priemerný architekt 2 školami a "X" ročným praxom. 


ARCHITEKT
Komentár osoby Kristína Kristiánová, ing.arch. o Október 8, 2013 na 19:59

Ahoj Chris, teším sa, že si ožil! Ja osobne mám takú skúsenosť, že ak sa klientovi venuješ, aj keď mu prípadne skoriguješ jeho predstavy, v konečnom dôsledku to vždy ocení - aj keď si za to necháš zaplatiť. My dávame cenovú ponuku vždy na začiatku a nenavyšujeme ju, aj keď nie vždy je množstvo vynaloženej práce a nervov adekvátne zárobku. Ale budiž - riziko podnikania. Mali sme však aj pár prípadov, ktorí vôbec nevedeli posúdiť, či riešiš dizajn alebo nie - tomu hovoríme "škoda sviniam perly hádzať" - je to surovo polopatistické, ale pravdivé. Musím ale priznať, že takí ľudia nikdy neriešia interiér - potrebujú len projekt pre stavebné povolenie a nepotrebujú ani architekta ani dizajnéra - česť výnimkám, ktoré si vedia urobiť čarovné bývanie so všetkou šťavou okolo aj bez sofistikovaných riešení našich kockatých hláv ... čím som staršia, tých viac oceňujem takéto jednoduché dizajny plné ľudskej nedokonalosti a ľudského tepla.

© 2025  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby