Inteligentný dom v čase neprítomnosti: Aké prináša zabezpečenie?

O dovolenke mnohé rodiny vyrážajú na cesty. S tým súvisí aj to, že svoje byty alebo domy nechávajú opustené. Zatiaľ čo si užívajú svoj zaslúžený relax, ich dom môže byť v ohrození. Nie je žiadnou novinkou, že rad domácností disponujú funkciami tzv. inteligentnej domácnosti. Čo to ale znamená a aké výhody môže mať využitie inteligentných technológií pre zabezpečenie? 

Keď nie ste doma, inteligentný dom sa stará o bezpečie

Dovolenka je predovšetkým o relaxe a užívaní si voľného času, takže posledná vec, ktorú potrebujete, sú starosti. Jednou z najväčších, ktorá sa môže vkradnúť do našej mysle je, či je doma všetko v poriadku. Čo by sa stalo, keby si váš dom mohol v podstate dávať pozor sám na seba? Zabezpečiť, aby bolo všetko v bezpečí a upozorniť vás iba na udalosti, ktoré by vám nemali uniknúť?

Inštalácia inteligentného systému do vašej domácnosti by vám okamžite poskytla úplnú kontrolu nad vaším domov.  Na to, aby dovolenka mohla prebehnúť v kľude a poriadku, je potrebné myslieť na tieto dôležité veci a dobre zabezpečiť svoj dom. 

Aktivovanie požiarneho hlásiča

Neobývanému domu sa môže stať veľa vecí. Sú vec, ktoré môžu byť banálne, ale pokiať budú ponechané bez kontrolu, môžu viesť k veľkým problémom, napríklad únik vody v kuchyni. Rýchla reakcia je v kritických situáciách najdôležitejšia. Detektory vody a dymu vám pomôžu predchádzať týmto typom nehôd, upozornia vás a umožnia vám okamžite zasiahnuť. Napríklad automaticky vypnúť prívod vody alebo zavolať pomoc.

Zavretie všetkých okien a dverí

Na koľko vecí nesmieme zabudnúť, keď odchádzame z domu? Sú zavreté všetky okná a dvere, zhasnuté svetlá, vypnutý televízor, kúrenie nastavené na úsporný režim? Inteligentné systémy dnes ponúkajú riešenia pre podobné situácie. Jednoduchou inštaláciou okenných alebo dverových kontaktov, tak môžete včas zistiť, že ste ich zabudli zatvoriť a predísť tak mnohým škodám. Akonáhle odídete z domu a senzory zaznamenajú, že ste zabudli zatvoriť okná alebo dvere, telefón vás upozorní a vy môžeme následne reagovať. Rovnako so spotrebičmi, ktoré naviac väčšinou inteligentný systém môže aj sám vypnúť. Záleží na konfigurácii.

Pomoc od susedov

Základom väčšiny opatrení voči prípadnému vykradnutiu a vytvorenie dojmu, že v dome stále niekto býva. Jednou z možností, je požiadať o pomoc susedov, pričom nemusí ísť o nič náročné. Nemusia vám upratovať, polievať kvety, ani nič podobné. Stačí, keď odstránia základné znaky neprítomnosti majiteľov v dome. Výhodou inteligentných domov je, že môžete vašim susedom umožniť dočasný prístup do domu (pomocou kódu alebo elektronického kľúča. Cez tzv. videovrátnika budete mať tak možnosť v telefóne vidieť, kto zvoní a umožniť mu tak prístup do domu, bez toho, aby ste mu museli nechať na starosti vaše kľúče. Budete tak mať pod kontrolou kedy a kto do vášho domu vošiel.

Zapnutie alarmu

Celkový plán ochrany domu bude kompletný len vtedy, ak bude dom vybavený bezpečnostným systémom. Senzory pohybu nainštalované vo vnútri domu, ako aj vonkajšie bezpečnostné systémy (napríklad videovrátnik) dokážu poskytnúť ďalší systém ochrany. Pokiaľ niekto vnikne do nášho zabezpečeného priestoru, spustí sa automaticky poplachový reťazec, ktorý má niekoľko fáz. Inteligentný systém včas dokáže reagovať, spustiť alarm a okamžite odoslať upozornenie na váš telefón. Následne tak môžete adekvátne reagovať.

Prevencia vlámania

Ochrane svojho bytu alebo domu, pred odchodom na dovolenku by ste mali venovať zvýšenú pozornosť a urobiť niekoľko praktických opatrení, ktoré riziko vlámania môžu významne znížiť. Prepojená domácnosť vám umožňuje vytvárať inteligentné scenáre. Môžete napríklad nastaviť, aby sa vaše svetlá automaticky zapínali v konkrétnych časoch, alebo ich môžete nastaviť tak, aby sa počas večera riadili náhodným vzorom. To bude simulovať, že sú doma ľudia a odradí prípadných zlodejov.

Zvonček s kamerou sa v čase vašej neprítomnosti môže zdať ako nezmysel. Predsa len bez neho nepozvaným návštevám aj tak nikto neotvorí. Avšak v prípade, že by zlodeji chceli týmto spôsobom skontrolovať, či ste doma, získate predstavu o tvári, ktorá to skúšala.

Inteligentné zavlažovanie záhrady 

Trávnik alebo záhrada budú určite vyžadovať pozornosť, ak plánujete byť dlho preč. Na základe pravidelného sledovania vlhkosti pôdy, stavu retenčnej nádrže a predpovedi počasia sa inteligentný systém postará o záhradu za vás. Inteligentné riešenie dokáže uľahčiť život nie len v našich domovoch, ale podporuje a uľahčuje tiež obhospodárenie záhrady. A to s maximálnym ohľadom na efektivitu. Využite najskôr vodu zo zásobníkov a pokiaľ nie je potrebné (má pršať, vlahy je dosť a pod.) zalievať nebude. S vyprahnutým trávnikom je koniec.

Užívajte si bez starostí

Leto je ako stvorené na cestovanie, relaxáciu, hudobné festivaly, túry do hôr alebo pokojný západ slnka na pláži. Ale tiež vieme, že je to čas, keď sú naše domy najzraniteľnejšie, a v týchto mesiacoch pribúda správ o vlámaní. Prepojený domov vám prináša dôveru a pokoj s vedomím, že váš dom a váš majetok je proaktívne chránený, keď ste preč, takže si môžete naplno vychutnať leto a využiť svoju dovolenku na maximum. Technológie vždy vznikali, aby nám uľahčili život. Doteraz to bolo závislé na našej prítomnosti. Teraz sa už dokážu starať samy o seba.

Ondřej Brynych za Loxone

Zobrazenia: 90

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby