Opatrne pri zatepľovaní starších budov - energetická certifikácia nie je všeliekom

Niektoré stavebné úrady vyžadujú v rozpore so zákonom 555/2005 Z.z. a vyhláškou 311/2009 Z.z., vypracovávať energetické hodnotenia budov (súčasť projektu pre stavebné povolenie) aj pre budovy určené na rekreáciu s pobytom osôb menším ako 4 mesiace v roku (rekreačné chaty, chalupy, historické drevenice).
Nadmerným zatepľovaním a utesňovaním sa môžu staršie projektované budovy fakticky nie vylepšiť, ale postupne znehodnotiť. Pri starých budovách stále neobývaných je vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri (často aj 90%) a tú je potrebné eliminovať zvýšeným prevetrávaním - pohybom vzduchu v interiéri a nie utesňovaním a kontaktným zatepľovaním s použitými paroťažkopriepustnými lepidlami zhoršujúcim difúzne schopnosti stien starších stavieb.
Tu by som chcel apelovať na projektantov, aby si rozmysleli či zatepľovaním starších budov tieto nepoškodia ! (Energetický certifikát je pekná vec, ale pokiaľ projektovaná budova sa nedostane do vyhláškou určenej energetickej triedy - investorovi ani autorovi projektu za to nehrozí žiaden postih! )
Tým nechcem povedať, že trvalo obývané budovy by sa nemali zatepľovať aby energetická hospodárnosť bola v súlade s legislatívnymi predpismi - len treba vždy zvážiť a prepočítať bilanciu a kondenzáciu vodných pár, infiltráciu vzduchu pri navrhovaných okenných systémoch - hlavne pri obnovovaných starších budovách).

Zobrazenia: 215

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby