Slovenskí architekti sa opäť môžu uchádzať o prestížne medzinárodné ocenenie Brick Award 24. Svoje zaujímavé architektonické projekty, v ktorých dominuje tehla, môžu do súťaže prihlásiť do 14. marca 2023.

Cieľom celosvetovej súťaže Brick Award je vyzdvihnúť potenciál tehly v súčasnej architektúre a možnosti jej kreatívneho využitia v architektonických projektoch. Pri posudzovaní diel sa bude klásť veľký dôraz na ich funkčnosť, originalitu, ale aj trvalú udržateľnosť a energetickú účinnosť. Súťaž je zároveň skvelou príležitosťou, ako vyzdvihnúť tvorbu a projekty slovenských architektov na medzinárodnej scéne.

zdroj: Andres Sune Berg

Podmienka účasti

Stavbu môžu do súťaže prihlásiť okrem architektov aj medzinárodní kritici architektúry, developeri či novinári, a to prostredníctvom online platformy na web stránke www.brickaward.com do 14. marca 2023. Registrované architektonické diela musia spĺňať niekoľko podmienok. Hlavnou požiadavkou je dokončenie projektu v období 2020 alebo neskôr. Dielo musí byť postavené zo stavebných materiálov na báze pálenej keramiky (tehlové bloky, lícové tehly, keramická dlažba, keramická strešná krytina, keramické fasádne panely) a musí vyhovovať kritériám jednej zo súťažných kategórií. Projekt môže zahŕňať novovybudované, zrekonštruované a prerobené budovy a jeho súčasťou môžu byť nové i znovupoužité tehly.  Účasť v súťaži nie je podmienená použitím výrobkov spoločnosti Wienerberger.  Súčasťou prihlášky musí byť aj krátky informatívny text opisujúci projekt, informácie o jeho autorovi, plány budovy a fotografie objektu.

zdroj: Parham Taghioff

5 súťažných kategórií

Prihlásené diela bude posudzovať medzinárodná porota zložená z renomovaných architektov a kritikov svetovej architektúry. Zo všetkých registrovaných účastníkov vyberie do užšej nominácie 50 najzaujímavejších projektov, z ktorých budú vybraní víťazi.

Projekty možno prihlásiť do jednej z piatich súťažných kategórií:

  • Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty vysokej architektonickej kvality, ktoré poskytujú pohodlné, cenovo dostupné, zdravé a udržateľné bývanie so zameraním na energeticky účinné riešenia.
  • Living together: rodinné a bytové domy: inovatívne rezidenčné riešenia zohľadňujúce trendy a výzvy urbanizácie, ako je nedostatok priestoru, energetická účinnosť, sociálne výzvy a nové životné koncepty
  • Working together: administratívne a industriálne stavby: pohodlné, estetické, energeticky efektívne a funkčné komerčné budovy, kancelárie a priemyselné budovy
  • Sharing public spaces: komfortné, funkčné, energeticky efektívne a estetické verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry
  • Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a spôsoby využitia tehál, akými sú využitie nových stavebných technológií,  na mieru vyrábané tehly, špeciálne murivo alebo nové zdobenie.

zdroj: Pedro Pegenaute

Mená víťazov budú známe na jar 2024

Víťazné projekty a mená ich tvorcov spoznáme na slávnostnom odovzdávaní cien Brick Award na jar v roku 2024. Pre výhercov jednotlivých súťažných kategórií sú pripravené zaujímavé finančné odmeny. Ocenenie v hodnote 7 000 eur bude udelené víťazovi hlavnej ceny (vrátane víťaza kategórie), každý zo zvyšných štyroch víťazov kategórie získa      5 000 eur. Všetky nominované i víťazné projekty budú zároveň prezentované v knižnej publikácii „BRICK 24“, ktorú zostavia špičkoví experti z oblasti architektúry.  

 

Súťaž Brick Award sa organizuje v pravidelných dvojročných cykloch spoločnosťou Wienerberger AG už od roku 2004. V minulom ročníku bolo do súťaže prihlásených rekordných 789 projektov z 53 krajín sveta, čo svedčí o vysokej popularite nielen samotnej súťaže, ale aj tehlovej architektúry.

Viac informácií o Brick Award a formulár na registráciu nájdete na https://www.brickaward.com/ alebo na www.wienerberger.sk.

Zobrazenia: 36

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby