Spálňa vo vidieckom štýle - pohodlné a príjemné prostredie pre váš odpočinok

Minimalistický chladný dizajn je pomaly na ústupe a do popredia sa znovu dostávajú teplé a prírodné materiály vo vidieckom štýle. Práve tento dizajn vytvára atmosféru tepla domova, kde sa cítime príjemne ako kedysi u babičky. Útulne sa chceme cítiť predovšetkým v spálni, pretože je to miesto, kde regenerujeme nielen telo, ale aj myseľ. Zariaďte si spálňu, do ktorej sa budete tešiť vždy, keď si budete chcieť oddýchnuť od zhonu všedného dňa.

Obrázok: Spálňa musí byť útulná a čistá, pretože v nej trávime až tretinu svojho života.

Pohrajte sa s farbami, ale nie príliš

K vidieckemu štýlu spálne neodmysliteľne patria prírodné farby. Pri maľovaní stien sa vyhýbajte krikľavým a agresívnym farbám, ktoré pôsobia rušivo. Do spálne sa hodia pastelové tóny či zemité farby jemných odtieňov.

S farbou stien sa snažte zladiť aj zbytok zariadenia. V miestnosti je dobré použiť maximálne 3 farby, ktoré sa k sebe hodia. Najmenej výrazné by mali byť steny a veľký nábytok. Výraznejšie farby použite na menšie kúsky, ako je napríklad komoda či kreslo, a na väčšie doplnky ako posteľné prádlo, prehoz cez posteľ a podobne. Najvýraznejšiu farbu použite na najmenšie predmety, napríklad dekorácie, svietidlá, sochy, rámy obrazov atď.

K rustikálnemu štýlu, samozrejme, patria prírodné materiály, ako je drevo, kameň, ratan či bavlna. Nábytok a dekorácie preto voľte hlavne z týchto materiálov. Podporíte tak nielen atmosféru a príjemný dizajn v miestnosti, ale aj našu prírodu.

Spálňa by mala byť svetlá a svieža, vyhýbajte sa temným farbám či preplnenej miestnosti plnej nadbytočných vecí.

Útulný vidiecky štýl nábytku

Nábytok vidieckeho štýlu je vyrobený predovšetkým z masívu. Masív vyzerá dobre, pôsobí útulne a vydrží veľmi dlhú dobu. Vôňa dreva je príjemná a ukľudňujúca. Nebojte sa spálňu zariadiť starým nábytkom z blších trhov či nábytkom zdedeným po babičke. Ak ho zrenovujete a drevo ošetríte, môže sa v spálni krásne vynímať. Ak nemáte možnosť alebo chuť si do domácnosti nasťahovať nábytok, ktorý už niekto používal, obstarajte si ho od výrobcov, ktorí pracujú s kvalitným drevom.

Najkvalitnejší nábytok sa vyrába z dubu, buku alebo čerešne. Z exotických stromov je to napríklad kanadská čerešňa, africký orech, sekvoja alebo bambus.

Ak chcete ušetriť na materiály, ale požadujete, aby bol nábytok z masívu, zvoľte nábytok z borovice, smreku alebo jedle. Je to síce mäkšie drevo, no stále je omnoho kvalitnejšie než obyčajná drevotrieska.

Ratanový košík či kreslo na čítanie je tiež skvelým doplnkom vašej spálne. Ako hlavné osvetlenie zvoľte rustikálny luster, ktorý doplní atmosféru v miestnosti.

S nábytkom či dekoráciami to v spálni nepreháňajte. Majte v nej dostatok priestoru, a to hlavne okolo postele. Počas zariaďovania najskôr nájdite miesto pre posteľ, pretože je to najdôležitejší prvok v spálni, a až potom zvoľte umiestnenie ostatného nábytku a dekorácií.

Dizajn spálne doplňte posteľnou bielizňou, čalúnením, prehozom s motívom krajky, výšivky či folklórnymi motívmi. Vyberajte prírodné materiály, ktoré sú príjemne na dotyk a nedráždia pokožku.

Obrázok: Pri zariaďovaní spálne myslite hlavne na pohodlnú posteľ. Zdroj: Ferreti.eu

Výber správnej postele

Posteľ je základom každej spálne. Trávime v nej viac ako tretinu svojho života, preto pri výbere myslite nielen na svoje pohodlie a dizajn, ale aj na vlastné zdravie.

Rovnako ako pri výbere nábytku, aj tu je dôležitý materiál, z ktorého je vyrobený rám postele. Vyhýbajte sa kovu, ktorý sa často rozvŕzga alebo drevotrieske, ktorá sa pri používaní ničí a praská. Masívny rám postele je jednoznačne najkvalitnejší a vydrží dlhú dobu. Uprednostnite buk, dub alebo čerešňu.

Nemenej dôležitou súčasťou postele je matrac. Ten na rozdiel od nábytku nie je dobré používať z „druhej ruky“. Pri matraci je to nehygienické, pretože každé telo sa pri spánku potí a matrac sa pod váhou spiaceho postupne deformuje.

Ďalším dôvodom je, že každý človek má na matrac iné požiadavky, či už ide o jeho tuhosť, alebo veľkosť. Voľte matrace, ktoré sú antialergénne, ortopedické a odolávajú vlhkosti a roztočom. Zíde s to hlavne keď si zariaďujete spálňu na chalupe, kde je vysoká vlhkosť a pleseň by sa mohla dostať do jadra matraca.

Čelo postele by malo byť vyrobené z materiálov, ktoré sa dobre udržujú a bez problémov čistia. Posteľ má byť dostatočne vysoká a matrac hrubý minimálne 20 cm.

 

Pre maximálne pohodlie uprednostnite boxspringovú posteľ. Je to stabilná a vysoká posteľ, ktorá má bodovo prispôsobivý podklad pre matrac. Tieto postele dokážu absorbovať tlak ležiaceho tela, čím predlžujú životnosť matracov a uľavujú ľudskému telu pri spánku.

Spálňa nemá byť vitrínou pre návštevy, ale miestnosťou, kde sa cítime príjemne. Nech už je váš vkus akýkoľvek, myslite hlavne na čistotu a poriadok, pretože tretina života, ktorú strávite v tejto miestnosti, nie je naozaj málo.

Zobrazenia: 95

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby