Výber správnych materiálov pre vašu záhradnú terasu je nevyhnutný nielen na vytvorenie krásneho, ale aj funkčného vonkajšieho priestoru. Rôzne materiály ponúkajú jedinečné vlastnosti, a odlišné nároky na údržbu. Dôkladným zvážením všetkých faktorov vyberiete vhodné riešenie, ktoré je v súlade s vašim vkusom a požiadavkami.

„Výber vhodných terasových dosiek je skvelý spôsob, ako zvýšiť funkčnosť a krásu vašej záhrady. Vďaka širokej škále dostupných materiálov a štýlov vytvoríte priestor, ktorý vyhovuje vašim potrebám a zároveň doplní estetiku vášho domu,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

Univerzálny a odolný betón

Betón je všestrannou a odolnou voľbou pre vonkajšie dlažby. Od svojich začiatkov prešiel dlhú cestu, a tak sú nudné sivé kocky spomienkou z minulosti. Moderné betónové dlažby dodajú záhrade a okoliu domu čistý a elegantný vzhľad, ktorý doplní moderné aj tradičné architektonické štýly. Široká škála farebných prevedení, povrchových úprav a tvarov poskytuje nekonečné možnosti dizajnu, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších majiteľov. Betón znesie aj maximálne zaťaženie, a preto môžete dlažbu použiť aj na parkoviskách či príjazdových cestách. „Betónové dlažby sú tiež odolné voči poveternostným vplyvom, chemickým rozmrazovacím prostriedkom a UV žiareniu, čo zaručuje dlhú životnosť aj v náročných vonkajších podmienkach. Majitelia domov tiež ocenia skutočne nenáročnú údržbu,“ radí odborník.

   Starostlivosť

Betónová dlažba má skutočne nízke nároky na údržbu. Aj tu však platí, že čím dlhšie necháte povrch znečistený, tým ťažšie sa budú škvrny odstraňovať.  Na vyčistenie škvŕn z rozliatych nápojov, oleja, či mastnoty z grilu netreba použiť špeciálne prípravky. Poradíte si s pomocou vody a kefy s jemnými štetinkami. Na zájdené škvrny použite zásaditý alkalický čistiaci prostriedok.

Jemná a jedinečná kamenina

Dlažba z kameniny je nenáročná na údržbu a vyniká prírodným vzhľadom. Vyrába sa z prírodných materiálov: z hliny, živice a piesku. K dispozícii je s glazovaným alebo neglazovaným povrchom. Terasové platne sa vyznačujú nízkou absorpciou vody a výbornou mrazuvzdornosťou. Rýchle vypaľovanie pri vysokých teplotách (1100 až 1300 °C) dodá dlažbe dobrú mechanickú odolnosť voči oderu a praskaniu. „Táto metóda vypaľovania umožní rovnomerné vypálenie, čo znižuje riziko vzniku trhlín. Vďaka tomu je možné vyrábať aj veľkoformátové modely s dlhou životnosťou,“ vysvetľuje Richard Klička.

   Starostlivosť

Rovnako ako betón, si ani jemná kameninová dlažba nevyžaduje náročnú údržbu. V závislosti od typu znečistenia môžete použiť odlišné prostriedky. Na organické škvrny (machy, riasy, oleje) použite špeciálny prostriedok. Na znečistenie od malty, škárovacej malty či cementového povlaku použite hĺbkový čistič. Ide o prostriedok s obsahom rozpúšťadla, ktorý efektívne odstráni silnejšie nečistoty bez toho, aby poškodil povrch jemnej kameniny. Pred prvým použitím tieto prostriedky ale vyskúšajte na málo viditeľnej časti dlažby.

Nadčasová elegancia a prirodzená krása kameňa

Pre dosiahnutie rustikálneho dizajnu je vynikajúcou voľbou prírodný kameň. Kamene ako žula, bridlica, vápenec či travertín ponúkajú nadčasovú eleganciu a vytvárajú spojenie s prírodou. Každý kameň má jedinečné farby, vzory a textúry, čo poskytuje rozmanité možnosti dizajnu. Kamenná dlažba je známa svojou výnimočnou trvanlivosťou a odolnosťou voči opotrebovaniu. Vyžaduje si však správne utesnenie a občasnú údržbu, aby si zachovala svoj vzhľad a predišlo sa poškodeniu vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok. Nevýhodou je, že za krásu prírodného kameňa si budete musieť trochu priplatiť.

   Starostlivosť

Obrovskou výhodou prírodného kameňa je jednoduchá starostlivosť, na ktorú vám postačí čistá voda a mydlo. V prípade zájdených škvŕn neodporúčame používanie bežných domácich čistiacich prostriedkov, ale skôr špeciálnych prostriedkov určených na prírodný kameň. Aby ste si starostlivosť o vašu dlažbu ešte uľahčili, kamennú dlažbu by ste mali približne každé dva roky impregnovať. Frekvencia impregnácie ale závisí od zaťaženia a znečistenia.

Jednoducho a rýchlo – klik!

Inovatívne dlažby s klik systémom si v posledných rokoch získali popularitu vďaka jednoduchej inštalácii a širokým možnostiam využitia. Tieto terasové dlažby majú jedinečný mechanizmus, ktorý umožňuje ich bezproblémové spojenie bez použitia lepidla alebo špeciálneho náradia. Krytiny s klik systémom sú k dispozícii v rôznych materiáloch vrátane dreva, drevoplastových kompozitných materiálov (WPC) a prírodného kameňa, čo ponúka celý rad dizajnových možností. „Klik dlaždice sú vysoko trvanlivé, odolné voči praskaniu a v prípade poškodenia sa dajú ľahko vymeniť. Vďaka tejto univerzálnosti sú zaujímavou voľbou najmä pre domácich majstrov, ktorí hľadajú riešenia pre rýchle inštalácie. Dôležité je ale spomenúť, že si vyžadujú pevný a rovný podklad ako napr. asfalt, betón, dlažbu alebo poterovú podlahu,“ dodáva odborník z Hornbachu.

   Starostlivosť

Pri moderných dlažbách s klik systémom sa bude údržba odvíjať od vybraného povrchu. Drevené klik podlahy bude potrebné pravidelne ošetrovať produktom vhodným na drevo. Ak sa krytina ušpiní, škvrny čo najskôr utrite s produktom s odmasťovacou a čistiacou funkciou. Tieto čistiace prostriedky sú zvyčajne vhodné aj na WPC dlažby, ktorým pomôžu navrátiť žiarivé farby. Pre bežné znečistenie WPC dlažieb vám postačí aj voda so saponátom.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 91

Komentár


STAVEBNÝ DOZOR
Komentár osoby Gusto o Máj 4, 2024 na 12:10
Ahojte pri nedávnej renovácii našej terasy som sa rozhodol pre gresovú dlažbu, a som s touto voľbou veľmi spokojný. Predtým som mal na terase drevenú podlahu a zámkovú dlažbu, ale oba tieto materiály mali svoje nevýhody. Drevo aj zámková dlažba sa časom nasiakli vodou, menili farbu pod vplyvom slnečného žiarenia a dažďa a navyše na nich bola zima a v mrazoch bola údržba náročná. Výhody gresovej dlažby sa ukázali hneď po jej inštalácii. Gres je materiál, ktorý vyniká vysokou odolnosťou voči počasiu, neabsorbuje vodu, je odolný voči vyblednutiu a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Počas hľadania informácií o údržbe som narazil na užitočný článok https://www.kachlickovo.sk/blog/udrzba-dlazby-a-obkladov-ako-na-cis..., kde som sa dozvedel všetko potrebné o správnej starostlivosti o gresovú dlažbu. Článok ponúkol veľa praktických tipov na udržiavanie dlažby čistou a v dobrom stave, čo mi pomohlo udržať terasu peknú a funkčnú dlhšie. Ak premýšľate o vhodnom materiáli pre vonkajšie použitie, určite odporúčam zvážiť gres. Jeho vlastnosti a nízka údržba sú obrovské plusy, ktoré uľahčujú život a ušetria čas. A ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa výberu alebo údržby, tak vyššie spomenutý článok vám určite pomôže.

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby