Naša záhrada nám posledné dva roky nahrádzala letné dovolenky v letoviskách. To sa odzrkadlilo aj na investíciách do jej zveľadenia. Využívame ju na všetko, čo sa len dá. Užívame si príjemné posedenie, kúpanie v bazéne, pestujeme okrasné rastliny, bylinky či zeleninu. Doba, kedy sme pracovali z domu a naše deti sa učili vo svojich izbách nás donútila premýšľať, ako si domov, a hlavne záhradu, skrášliť a zútulniť.

Obrázok: Relax na čerstvom vzduchu je počas leta na nezaplatenie. Zdroj: Sunsystem.sk

Stretávajte sa a užívajte si spoločné chvíle vonku

V práci trávime veľa času a keď sa vrátime domov, sme radi, že si s rodinou dáme aspoň spoločnú večeru. Čo tak navečerať sa vonku na záhrade? Počas letných dní si deti užijú trampolínu a dospelí relax na čerstvom vzduchu. Celá rodina tak môže byť spolu, a to nielen pri stole počas večere.

Zveľaďte si záhradu tak, aby to nebolo len provizórne miesto na oddych, ale skutočná oáza pokoja. Zaobstarajte si príjemné posedenie, ktoré si vychutnáte nielen s rodinou, ale aj s priateľmi, napríklad na záhradnej párty. K posedeniu neodmysliteľne patrí záhradný altánok či pergola, ktorá vás ochráni pred prudkým slnkom alebo pred silným lejakom. Pergolu doplňte záhradným nábytkom, ktorý nie je len účelový, ale aj veľmi pohodlný a dizajnový. Nezabudnite na osvetlenie pergoly, ktoré sa bude hodiť počas neskorých večerov.

Pergola - vaša oáza pokoja

Večerný relax na pohodlnom gauči s pohárom vína a dobrou knižkou, k tomu čerstvý vánok, ktorý po horúcom dni príjemne chladí - tomu sa hovorí raj. Takto môžete oddychovať nielen počas pekného počasia, ale aj keď zaprší.

Dnes už zoženiete pergoly, v ktorých sa budete cítiť príjemnejšie než vo svojej obývačke. Sú to takzvané bioklimatické pergoly, v ktorých viete regulovať prúdenie vzduchu vďaka špeciálnym naklápacím lamelám. A aby ich ovládanie bolo pre vás čo najpohodlnejšie, ovládate ich diaľkovo.

Sú to moderné pergoly minimalistického vzhľadu, ktoré sa hodia do akéhokoľvek exteriéru. Vyrobené sú z kvalitného hliníku, ktorý je prakticky úplne bezúdržbový a navyše má veľmi dlhú životnosť. Lamely vás ochránia skutočne pred každým počasím. Ak je príliš teplo, nakloníte ich tak, aby prúdil pod pergolou vzduch. V prípade prudkého dažďa lamely úplne uzavriete a do pergoly sa nedostane ani kvapka.

Pokiaľ záhradný nábytok nevystavujete priamemu slnku a dažďu, môžete si dopriať pohodlnejšie kúsky. Nábytok na záhradu musí byť prispôsobený vonkajšiemu prostrediu. Mal by byť vyrobený z materiálov, ktorým nevadí vlhkosť a rozmary počasia.

Obrázok: Bioklimatická pergola ochráni pred nepriazňou počasia vás aj váš záhradný nábytok. Zdroj: Sunsystem.sk

Výber správneho záhradného nábytku

V prvom rade si rozmyslite, na čo chcete pergolu využívať. Ide len o posedenie pri dobrom jedle či grilovanie? V tom prípade potrebujete dostatočne veľký jedálenský stôl a stoličky. Ak chcete využívať pergolu aj na oddych či popoludňajší spánok, budete si musieť priestor pod pergolou dobre rozvrhnúť, aby sa vám sem okrem jedálenského nábytku zmestil aj pohodlný gauč.

Chcete si dopriať ešte väčšie pohodlie? Zaobstarajte si vankúše. Vyberajte také, ktoré odolávajú vlhkosti v exteriéri a rýchlo schnú. Ak často organizujete záhradné párty pre veľa ľudí zaobstarajte si rozkladacie stoličky. Sú skladné, a tak vám nebudú prekážať.

Pergolu si môžete skrášliť okrasnými rastlinami, bylinkami či zeleninou. Ak ich zasadíte do nejakého pekného dizajnového záhradného kvetináča, krásne to dotvorí atmosféru vašej „oázy“. Pri vybavovaní pergoly nezabudnite na miesto pre záhradný gril. Počas grilovačky vás už viac nezaskočí škaredé počasie a vy aj napriek silnému dažďu pripravíte pre svojich blízkych nejakú dobrotu.

 

Obrázok: Pohodlné posedenie si môžete dopriať nielen v obývačke, ale aj na svojej záhrade. Zdroj: Sunsystem.sk

Vonkajšie úložné boxy a záhradné domčeky

Nepoužívajte pergolu ako skladisko všetkého, čo sa vám povaľuje po vonku. Záhradné náradie, kosačky, kvetináče a iné potrebné veci na údržbu schovajte a pergolu si nechajte len pre svoj relax.

Aby ste svoje záhradné náradie chránili pred dažďom, môžete ho schovať do šikovného záhradného boxu. Ak máte dostatok miesta, postavte si v kúte záhrady domček, kde okrem hadíc, nepoužitých kvetináčov či náradia na opravy schováte aj bicykle či kosačku. Záhrada bude “uprataná” a vy budete mať na jednom mieste všetko potrebné.

Premeňte svoju záhradu na druhú obývačku, spálňu či detskú izbu na čerstvom vzduchu. Budete spolu tráviť omnoho viac času a na jednom mieste môže každý robiť to, čo má rád.

Zobrazenia: 59

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby