Leto v plnom prúde, vonku horúco a vidina dovolenky pri mori v nedohľadne? Nenechajte sa odradiť a zariaďte si dovolenku snov priamo doma. Odborníci z Hornbachu prinášajú užitočné rady a tipy ako na to.

V interiéri sú v parnom období najlepšími pomocníkmi klimatizácia, ochladzovače vzduchu a ventilátory. Naopak, na záhrade na rýchle osvieženie skvele poslúži záhradná sprcha, vodné stĺpiky, bazén a urputné horúco príjemne zmiernia aj posedenie pri záhradnom jazierku.

Klimatizácia

Pri výbere klimatizácie je dôležitý údaj o veľkosti plochy na ochladzovanie. „Mobilná klimatizácia sa delí do troch základných výkonov chladenia a vie fungovať na maximálny výkon na plochách od 10 do 40 m2. Do väčších priestorov je lepšia delená (nástenná) klimatizácia. Výber klimatizácie je ale aj o cene, dizajne a výrobcovi. Ten udáva jej výkon, ktorý je hodinovou spotrebou,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník z oddelenia elektro v projektových marketoch Hornbach. Správne používanie klimatizácie zvýši efektivitu a úsporu energie. Klimatizácie disponujú termostatmi, časovačmi, diaľkovým ovládaním a funkciou odvlhčovania.

Ochladzovač vzduchu

Môže byť považovaný za alternatívu ku klimatizáciám. Pracuje na princípe odparovania vody – nekonečný pás sa stále namáča v zásobníku s vodou. Z pásu sa potom voda odparuje pomocou ventilátora. Vzduch v miestnosti ochladí o tri až päť stupňov Celzia. Spotreba vody je až 10 litrov denne a voda sa odparuje do priestoru miestnosti. Preto je dôležité mať súčasne otvorené okná a miestnosť vetrať, inak by mohla ísť vlhkosť rovno do stien.

Ventilátor

Ide o letnú klasiku. Existujú stolné, stojacie, podlahové alebo vetráky s ionizátorom. „Veľmi obľúbené sú stropné ventilátory a jedným z najväčších hitov letnej sezóny je ventilátor s rozprašovačom vody. Medzi najväčšie výhody stropného ventilátora patrí jeho tichý chod a možnosť nasadiť naň bežnú žiarovku,“ upresňuje Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Foto: HORNBACH

Záhradná sprcha

Záhradnú sprchu je možné inštalovať kdekoľvek, je nutné iba pripojenie na vodovodný poriadok. Vyberať je možné z niekoľkých druhov a designov. „Popri klasických záhradných sprchách je veľmi populárnym druhom sprcha solárna – buď pevne pripojená, alebo prenosná,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhradnej techniky v projektových marketoch Hornbach, a dodáva: „Manipulácia je jednoduchá. Solárnu sprchu je nutné umiestniť na dostatočne slnečné miesto, aby sa voda v zásobníku čo najdlhšie ohrievala.“

Telo solárnej sprchy sa vyrába z plastu alebo hliníka a slúži ako zásobník vody. Táto časť sprchy funguje zároveň ako solárny kolektor. „V letných dňoch môže teplota vody v zásobníku vystúpiť až na 60°C. Z toho dôvodu je súčasťou solárnych spŕch aj miešacie batérie, ktoré umožnia zvoliť si teplotu vody podľa želania,“ tvrdí David Benda. Údržba solárnej sprchy je jednoduchá, stačí pravidelne meniť vodu a kontrolovať, či sa v rúrkach neusadzuje vodný kameň.

Záhradný vodný stĺpik

Záhradný stĺpik na vodu s kohútikom umožňuje ľahké a pohodlné čerpanie vody na záhrade. Možno ho využiť ako na osvieženie, tak aj na prípadné zavlažovanie, keď okolo vyčíňajú deti. Z kohútika im do kanvičky napustíte vodu a môžu pomáhať v záhrade. Prívod vody sa rieši pripojením k bežnej záhradnej hadici alebo k nádrži na dažďovú vodu. Hadicu privádzajúcu vodu dômyselne skryjú útroby samotného stĺpika. V záhrade bude teda tento doplnok nielen praktickým riešením ale aj ozdobou.

Foto: HORNBACH

Bazén

Trh ponúka pomerne široký výber nadzemných bazénov. „Hlavnými výhodami sú nízka obstarávacia cena a pohodlná skladnosť. Vyberať je možné z bazénov s rámovou konštrukciou alebo nafukovacích - nemajú žiadne kovové časti a sú bezpečné aj pre deti. Pri stavbe stačí iba nafúknuť horný golier a stúpajúci vodný stĺp bazén postaví,“ popisuje špecialista z Hornbachu. S nadzemnými bazénmi je ľahká manipulácia a rýchle zazimovanie. Po skončení sezóny ich stačí vyčistiť, vypustiť a upratať na suché, nemrznúce miesto. Vyžadujú starostlivosť, ktorá obnáša nákup dodatočných komponentov ako sú filtrácia, chémia a kovové schodíky. Pre väčšiu bezpečnosť sa určite oplatí zaobstarať bazénový alarm.

Foto: HORNBACH

Záhradné jazierko

Kombinácia zelene, prírodného tienenia v podobe altánku, či popínavými rastlinami prerastené pergoly spoločne so záhradným jazierkom dokážu zmierniť teplotu až o niekoľko stupňov. Posedenie v tejto časti záhrady môže v parných horúčavách príjemne osviežiť. Jazierko prinesie do záhrady zaujímavý vzhľad. „Je vhodné na pitie a kúpanie vtákov a vodné živočíchy tu nájdu svoj domov. Či už sa rozhodnete pre plastový variant alebo pre originál podľa vašich predstáv, ktoré si sami navrhnete, vždy platí, že na vodnú hladinu by malo cez deň aspoň 6 hodín svietiť slnko,“ radí David Benda z Hornbachu. Blízko jazierka by sa nemali nachádzať žiadne stromy. Opadávajúce lístie zaťažuje vodu a silné korene stromov môžu v jazierku spôsobovať škody.

Myslite na deti

Veľké horúčavy vyžadujú zvýšenú starostlivosť o najmladších členov rodiny. Pieskovisku aj detskému kútiku je potrebné zaistiť dostatočné tienenie. „Obzvlášť starostlivo kontrolujte detský domček, teploty vo vnútri neho môžu vystúpiť do nebezpečných výšok. Zaistite deťom možnosť prístupu k osvieženiu vodou – záhradná sprcha, záhradný stĺpik, bazén či rosiaca konštrukcia tento účel splní na jednotku,“ dodáva odborník z Hornbachu. Pre najmenších bude skvelou zábavou aj zalievanie rastlín kanvičkou, s tými väčšími sa dá pustiť napríklad do jednoduchého presádzania či zalievania zelene záhradnou hadicou.

Dolaďte detaily

Pokiaľ sa chcete doma cítiť úplne ako v prímorskej vilke, patrí na terasu okrem grilu a baru na miešanie drinkov aj stredomorská flóra. Rozmiestnite okolo domu a na terasu veľké kvetináče s kvitnúcimi oleandrami, azalkami a aspoň stredne vysokými palmami a fikusmi. Môžete ich doplniť citrusovníkmi a avokádovníkmi, do záhrady vysadiť napríklad figovník. Po sezóne je možné kvetináče s rastlinami premiestniť do zimnej záhrady alebo do skleníka a letnú atmosféru si tak užívať ešte o pár týždňov dlhšie.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 39

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby