Ratanový nábytok je čoraz obľúbenejší. Tento prírodný materiál má naozaj dlhú históriu a jeho popularita rozhodne neklesá. Prečítajte si, prečo by ste naň mali myslieť pri zariaďovaní svojho domova a aké sú jeho výhody.

Ratanový nábytok je v domácnostiach už po stáročia

Ratan sa právom stáva čoraz modernejším materiálom, ktorý nestráca na svojej popularite. Používa sa ako na vybavenie exteriéru, tak interiéru. Prvá zmienka o ratane pochádza pravdepodobne zo 16. storočia, keď ho používali Angličania. Odtiaľ následne putoval do Indie a ďalších krajín Ďalekého východu. 

V súčasnosti sa používa v domácnostiach, záhradách a na terasách. V interiéri ho nájdete v podobe rôznych príručných stolíkov, ratanových taburetov a drobných doplnkov. V exteriéri sa často používa pri výrobe záhradného nábytku.

Vytvorte si štýlový domov v ratanovom raji.

Čo je ratan a aké sú jeho výhody

V zásade by sa malo rozlišovať medzi prírodným a umelým ratanom. Prírodný ratan pochádza z lián ratanovej palmy Calamus, ktorá rastie v dažďových pralesoch. Listy tejto palmy môžu dosahovať až 100 metrov. Jednotlivé liany sa sušia a potom sa z nich pletie nábytok.

Ratanový nábytok môže mať rôzne farby. Ratan sa spracúva farbením a lakovaním, môže sa však aj bieliť alebo farbiť. V tomto prípade sa najčastejšie používajú špeciálne farby na ratan alebo drevo. 

Umelý ratan sa najčastejšie vyrába z polyetylénu. Výhodou tohto materiálu je jeho vynikajúca odolnosť voči poveternostným vplyvom a slnku. Umelý ratan nestráca svoju farbu a nevybledne vplyvom UV žiarenia. 

Ratan je veľmi ľahký, a preto sa ľahko prenáša. Zároveň dosahuje vysokú odolnosť a trvácnosť. Okrem toho medzi jeho nesporné výhody patrí prakticky nulová údržba.


Ratanový nábytok je vhodný nielen do záhrady.

Do akého interiéru je vhodný ratanový nábytok?

Ratanový nábytok sa dokonale hodí do sofistikovaných interiérov podľa určitých štýlov. Je to skvelá voľba najmä pre vidiecke interiéry, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na prírodné materiály. 

Ratan sa rovnako hodí aj do interiérov v škandinávskom štýle, kde sa tiež kladie veľký dôraz na prírodné materiály. Môžete po ňom siahnuť aj vtedy, ak ste fanúšikom boho štýlu, minimalistického štýlu alebo tropického štýlu.

Použitie ratanu v domácnosti

Ratan môže mať v domácnosti mnoho podôb. Tento materiál je populárny najmä v podobe jednoduchých stoličiek a stolíkov. Obľúbené sú však aj rôzne doplnky, ako sú ratanové koše a tienidlá na lampy. 

Ratan sa používa aj v kúpeľni, kde môže slúžiť ako praktický kôš na bielizeň. Malé a väčšie ratanové koše možno použiť prakticky kdekoľvek v interiéri. 

Vonkajšie použitie ratanu

Ako sme už spomenuli, na terasu, balkón alebo záhradu si môžete kúpiť mimoriadne kvalitný a štýlový ratanový záhradný nábytok. Okrem klasických ratanových jedálenských stoličiek a stola si môžete vybrať aj efektné ratanové závesné kreslo alebo ležadlo. Veľmi pekne budú vyzerať aj ratanové kvetináče so zaujímavými rastlinami.

Inšpirujte sa

Aký konkrétny ratanový nábytok si zaobstarať? Inšpirujte sa e-shopom Elmina. Nájdete tu napríklad ručne vyrobenú jedálenskú stoličku St. Malo, ktorá je vyrobená z prírodného ratanu a má pohodlné bavlnené sedadlo. 

V e-shope však na vás čaká aj zaujímavé a nevšedné príslušenstvo. Môžete si zakúpiť napríklad ratanový chlebník, ktorý bude na kuchynskej linke vyzerať skvele. Alebo si vyberte štýlový stojan na papierové utierky z rustikálneho ratanu.

Ako správne udržiavať ratan

Pri kúpe ratanového nábytku alebo doplnkov je dôležité pamätať na ich správne čistenie a údržbu. Našťastie je to veľmi jednoduché. Na odstránenie prachu a nečistôt môžete použiť bežný vysávač alebo vlhkú handričku. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli tento prírodný materiál narušiť. 

Ak váš ratanový nábytok vplyvom slnečného žiarenia vybledne, nezabudnite ho ošetriť bezfarebným lakom. Týmto spôsobom môžete dokonale oživiť jeho vzhľad. 

Na zimu je dobré ratanový záhradný nábytok zazimovať. Skladujte ho na teplom a suchom mieste, aby ste ho zbytočne nevystavili vlhkosti a mrazu. To by mohlo spôsobiť prasknutie ratanu.

Ratanové doplnky zútulnia váš domov

Pri zariaďovaní akéhokoľvek interiéru je potrebné myslieť na správny výber doplnkov. Práve tie posunú váš domov na úplne novú úroveň a vy sa v ňom budete cítiť príjemne. Ratanové doplnky sú stávkou na istotu. Dodajú vášmu interiéru nádych prírody a slnka a vy sa z ich prítomnosti budete môcť tešiť dlhé roky.


Ratan je už mnoho rokov jedným z najobľúbenejších materiálov a tento trend sa pravdepodobne nekončí. Ak ste teda fanúšikom prírodných materiálov, zaobstarajte si do domácnosti vkusný nábytok alebo drobné predmety z ratanu.

Zobrazenia: 44

© 2023  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby