Spaľovanie dreva má na Slovensku historicky dlhú tradíciu a Slováci majú k nemu kladný postoj. V posledných desaťročiach sa stala obľúbenou na prípravu teplej vody aj kombinácia tepelného zdroja na biomasu so solárnym systémom a slnečnými kolektormi. Technicky je dnes nielen možné, ale sa aj realizuje, takmer akékoľvek spojenie spaľovacieho zaradenia na drevo so solárkom. Najčastejšie sa využívajú kotly na drevnú biomasu (drevo, štiepka, pelety, piliny, hobliny, drevná kôra,...) ale hojné je aj využívanie kombinácie s kozubmi (krbmi), kachliami, sporákmi a peciami. Tu je dôležité aby zariadenie bolo certifikované, lebo svojpomocné technické riešenia domácich majstrov a kutilov nemá hraníc. Zato bezpečnostné protipožiarne predpisy hranice majú.

Biomasa býva menej komfortná, ale šetrí peňaženku

Vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík k tomu poznamenáva: ,,Kotly na drevnú biomasu (drevo, štiepka, pelety) patria k najmenej komfortným zdrojom tepla, ak sa nebavíme o plne automatických kotloch. Biomasa je v podstate zakonzervovaná slnečná energia, ktorú rastliny vďaka fotosyntéze premieňajú na organickú hmotu. Pri zabezpečovaní tepla v domácnosti má biomasa široké využitie. Najkomfortnejší typ kotla na biomasu je jednoznačne kotol na pelety. Ale kto si môže pripraviť palivové drevo svojpomocne tak určite ušetrí, ale minie veľa svojho času a energie a pri jeho príprave sa aj narobí (pílenie, štiepanie, nakladanie, nosenie, doprava). Aj tu je však možnosť odbremeniť sa od fyzicky namáhavej prípravy inštaláciou solárneho systému a zároveň si tak môžeme ušetriť palivo na prípravu teplej vody. Navyše pri kombinácii solár-drevo, nie sme nútení predtým, ak sa chceme osprchovať, utekať zakúriť do kotla aj počas leta. Tí čo nemajú solárko si často kvôli šetreniu nákladov na pomerne drahú elektrickú energiu, radšej zohrejú teplú vodu zakúrením ešte i v lete. Paradoxne vtedy, keď je slnečného žiarenia na rozdávanie.“

Kedy je kombinácia so solárkom výhodná

Zložito, ale predsa len sa dá orientačne dospieť k výsledku, či je lepší len jeden zdroj OZE, alebo kombinácia viacerých. Závisí to od počtu osôb v dome spotrebúvajúcich celoročne teplú vodu, od sezónne vykurovanej plochy, predikcie rastu cien energií, rastu cien zdrojov OZE, či ich dotovania. Ak vychádzame z predpokladu, že slnko svieti zadarmo a životnosť slnečných kolektorov je cca 40 rokov, čo je najdlhšie zo zdrojov OZE a po vstupnej investícii je už prevádzka takmer bezplatná, vyjde určité pásmo, kedy je kombinácia výhodnejšia ako jeden druh OZE. Najčastejšie ide o kombináciu termických slnečných kolektorov s inými zdrojmi OZE.

,,Ekonomicky je to výhodné už od 2 osôb v dome. Solárny termický systém je však veľmi vhodný doplnok pre každý primárny zdroj tepla a prináša výhody v rôznych formách. Odľahčuje zdroj, šetrí financie a v neposlednom rade aj čas. Reálne je možné pokryť 40 – 60 % ročnej potreby ohrevu teplej vody počas roka a počas letných mesiacov aj na 100%,“ vysvetľuje T. Jančařík.

Dodáva, že cenovo najdostupnejšími a aj preto najčastejšie realizovanými sú inštalácie solárnych zostáv na rodinné domy. Na ohreve teplej vody po inštalovaní slnečných kolektorov ušetríte v rodinnom dome pri 4-5 člennej domácnosti až 250 EUR ročne. Pri inštalácii solárnej zostavy s 3 slnečnými kolektormi štát poskytne prostredníctvom poukážok SIEA (zatiaľ pozastavené) podporu až do výšky 1750 EUR, čo je takmer 50 % ceny celej zostavy.

Výhody slnečných kolektorov

Praxou overená životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je viac ako 40 rokov. Záruka poskytovaná výrobcom - 12 rokov, je najdlhšia na európskom trhu. Návratnosť ceny solárneho systému je menšia ako 10 rokov, pre obyvateľov v rodinných domoch (s poukážkami SIEA) od cca 7 rokov. S extrémne sa zvyšujúcimi cenami energií v súčasnosti tieto čísla radikálne klesajú. Desaťročia má vlastník systému teplú vodu prakticky zadarmo. Životnosť slnečných kolektorov je napríklad v porovnaní s tepelným čerpadlom (vzduch-vzduch) dvojnásobná a prevádzka systému je bezhlučná. Aj v porovnaní s fotovoltickými panelmi je životnosť násobne dlhšia.Veľmi dôležité je, účinnosť termických kolektorov počas celej ich doby životnosti na rozdiel od PV panelov prakticky neklesá.

THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas takmer 50 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Energetický zisk z jedného vákuového kolektora (TS 400) je 800-1200 kWh ročne a zo štandardného kolektora (TS 300, TS 330, TS 350, TS500, TS530) je to 700-930 kWh ročne.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080

Zobrazenia: 51

© 2025  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby