Zdravý domov - zateplenie s využitím expandovaného polystyrénu pre kvalitnejší vzduch

Expandovaný polystyrén chráni váš rozpočet aj zdravie. V interiéri trávime takmer 90 % nášho času, no kvalita vzduchu v domácnosti býva niekoľkonásobne horšia ako vonku. Spoľahlivým riešením, ktoré dokáže zlepšiť kvalitu ovzdušia doma aj v exteriéri je zateplenie. Ako? Dozviete sa v článku.

V zime trávime skoro všetok náš čas v interiéri. Pravidelné vetranie však zanedbávame. Buď zo strachu, aby sme si nepustili z domu teplo, alebo naň jednoducho pri všetkých ostatných povinnostiach zabúdame. V zle vetraných priestoroch sa tak rýchlo hromadia látky, ktoré ohrozujú naše zdravie. Každodenné činnosti ako sú dýchanie, varenie, upratovanie tiež spôsobujú nadmernú vlhkosť, ktorá môže mať za následok vznik plesní. Riešením môže byť práve zateplenie s využitím expandovaného polystyrénu (EPS).

Zateplenie s využitím EPS chráni vaše zdravie a životné prostredie

Hoci sa slovo zateplenie bežne spája skôr s udržiavaním stálej teploty v dome, kľúčovú úlohu zohráva aj pri udržiavaní optimálnej kvality vzduchu. Nezateplené domy potrebujú na svoje vykúrenie výrazne viac energie ako tie zateplené. Nadmerné vykurovanie má potom dopad nielen na našu peňaženku, ale aj na kvalitu vzduchu v exteriéri. A to predovšetkým ak sa domácnosť vykuruje tuhým palivom. Správne zhotovené zateplenie spoľahlivo zabraňuje úniku tepla z domácnosti. Na vykurovanie tak spotrebujete podstatne menej energie. So zatepleným domom sa preto nemusíte báť vyvetrať a pustiť si dnu čerstvý vzduch. Zateplené steny sa počas krátkeho intenzívneho vetrania nestihnú schladiť takže v dome zostane teplo.

Zateplenie s využitím EPS výrazne znižuje riziko plesní

Zlá kvalita vzduchu vedie k mnohým respiračným ochoreniam. Tie trápia najmä deti a seniorov. Častým problémom rodinných domov je vysoká vlhkosť v interiéri, ktorá má na svedomí vznik plesní. K vlhnutiu muriva dochádza v dôsledku rozdielu teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Ak je vzduch v interiéri príliš teplý a steny sú pre chladný vonkajší vzduch príliš studené, tvorí sa v murive vodná para. Kondenzácia vodnej pary môže viesť k neželaným plesniam. Vonkajšie zateplenie s využitím EPS výrazne zníži riziko kondenzácie vodnej pary vo vnútri konštrukcie. Kľúčová je dostatočná hrúbka polystyrénu, ktorú by mal vypočítať odborník.

Expandovaný polystyrén – osvedčený, dostupný a udržateľný

Ak uvažujete o zateplení svojho domu a premýšľate nad vhodným materiálom, expandovaný polystyrén predstavuje flexibilnú a cenovo dostupnú voľbu. EPS sa môže použiť na zateplenie rôznych častí domu, vrátane strechy, obvodových stien a podláh, čím ponúka komplexné riešenie pre vaše zatepľovacie potreby. Okrem toho, ide o materiál s dlhou životnosťou a možnosťou 100 % recyklácie, čo podporuje udržateľné aspekty výstavby.

 

Zateplenie domu s využitím EPS tak predstavuje efektívne riešenie, ktoré nielenže zlepšuje kvalitu vzduchu a pomáha udržiavať stálu teplotu v interiéri, ale zároveň prispieva k ochrane vášho zdravia a znižuje ekologickú stopu vašej domácnosti.

www.epssr.sk

Zobrazenia: 8

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby