Znečisťovanie prírody plastami patrí k najrozšírenejším problémom súčasnosti. Ovplyvňuje ľudské zdravie a zdravie živočíchov, kvalitu a bezpečnosť potravín, spôsobuje znečisťovanie oceánov, morí a tiež klimatické zmeny. Až jedna pätina všetkých plastov je využívaná práve v stavebníctve.
Najčastejšie na výrobu izolačných a hydroizolačných materiálov, podlahových a strešných krytín, okenných rámov alebo vodovodných potrubí. Plasty môžu dopomôcť k získaniu základných technických a funkčných vlastností, ktoré sú pre moderné stavby nevyhnutné. Sú prítomné takmer vo všetkých častiach stavieb.
Najčastejšie využívané plasty v stavebníctve:
Polyetylén (PE)
Je známy najmä pod komerčnými názvami Alathon, Hostalen, Lupolen, Vestolen, Bralén a pod. Ročne sa ho na svete vyprodukuje približne 60 mil. ton. Má dobrú chemickú stabilitu a vodeodolnosť. Hoci jeho pevnosť nie je vysoká, pri nízkej teplote je dosť pružný. Polyvinylchlorid (PVC)
Asi jeden z najznámejších stavebných plastov. Má lepšiu chemickú stabilitu a odolnosť voči starnutiu, no veľmi nízku odolnosť voči teplu. Môže sa veľmi ľahko rozložiť, keď teplota presiahne 100 °C. Najlepšie je ho využívať pri teplotách nižších ako 60-80°C.
Polystyrén (PS)
Klasický stavebný materiál, ktorý sa nájde takmer na každej stavbe. Polystyrén je odolný voči vode, ľahko spracovateľný a má nízku cenu. Tento druh plastu má však slabú tuhosť, zlú odolnosť voči nárazom, nízku tepelnú odolnosť a ľahkú horľavosť. Tieto slabé stránky značne obmedzujú jeho použiteľnosť, na druhej strane patrí medzi najpoužívanejšie stavebné plasty.
Polypropylén (PP)
Vďaka svojej nízkej hmotnosti, odolnosti voči teplu a vode je využívaný najmä v interiéri. Polypropylén sa spolu s polyetylénom a polyvinylchloridom stal hlavnou odrodou stavebného plastu. Plastové kufre na cestovanie sú tiež vyrábané z polypropylénu, alebo aj niektoré typy hmoždiniek.
Polymetylmetakrylát (PMMA)
Transparentný termoplast používaný ako náhrada klasického skla. Jeho nevýhody sú slabá abrazívna odolnosť a vysoká cena. Slúži na výrobu okien, kupolí atď. Ďalšími pomerne využívanými plastmi v stavebníctve sú napríklad polyesterová živica, fenolická živica a polysiloxan.
Záver
Vedeli ste, že iba taký obyčajný polystyrén sa v prírode rozkladá približne 1000 rokov? Aj to je jeden z dôvodov prečo stavebný odpad z každej stavby mal skončiť v kontajneri a nie na nelegálnych skládkach v prírode.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.