Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetrenie času a námahy, ale aj vytvorenie harmonického a udržateľného ekosystému. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy. Starajte sa o svoj kúsok prírody a ona sa vám odmení bohatou úrodou a krásnym prostredím. Každý malý krok smerom k prírode sa počíta a spoločne môžeme vytvoriť záhrady, ktoré budú nielen krásne, ale aj šetrné k životnému prostrediu.

Význam hmyzu v záhrade

Hmyz zohráva v záhradnom ekosystéme kľúčovú úlohu. Opeľovače, ako sú včely a motýle, zabezpečujú úrodnosť vašich rastlín. Bez ich pomoci by mnohé plodiny nemohli produkovať ovocie a semená. Dravý hmyz, ako sú napríklad lienky alebo pestrice, zasa pomáha udržiavať populáciu škodcov pod kontrolou, čím vám pomôže ušetriť kopu peňazí za chemické prípravky.

Ak chcete do záhrady prilákať užitočný hmyz, je dôležité vytvoriť podmienky, ktoré ho do záhrady nalákajú. Vysaďte rastliny, ktoré mu poskytujú potravu a úkryt, a na niektorých miestach nechajte rásť trávu,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.  Kvitnúce bylinky, ako je tymián, oregano a mäta, sú skvelé na prilákanie včiel a motýľov. Navyše pre ne nájdete využitie aj v kuchyni. Kvety s jednoduchou štruktúrou, ako sú margaréty, slnečnice a nechtík, sú pre opeľovače ľahko dostupné. Tieto kvety poskytujú dostatok nektáru a peľu, ktoré sú kľúčové pre prežitie mnohých druhov hmyzu. Tradičné druhy kvetov, ktoré sa nachádzajú na každej trávnatej ploche, ako sú sedmokrásky, ďatelina a púpavy, podporujú biodiverzitu a sú atraktívne pre miestny hmyz. Tieto rastliny sú často prehliadané, ale sú nevyhnutné pre udržanie zdravého ekosystému.

Existuje aj otravnejšia a menej žiaduca časť hmyzej ríše, ako sú komáre a muchy. Prizvite si na pomoc užitočné živočíšne druhy - napríklad ježkov, jašterice alebo vtáky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich, a ešte si aj pochutia. Súčasťou ich jedálnička sú aj húsenice záhradných škodcov, ktorí ničia úrodu, preto v záhrade rozmiestnite rôzne búdky, kŕmidlá, napájadlá alebo úkryty, ktoré ich prilákajú.

Výber správnych rastlín

Jedným z kľúčových krokov k tomu, aby ste neboli otrokom vlastnej záhrady a nechali prírodu urobiť časť práce za vás, je výber správnych rastlín. Dôležité je vybrať druhy, ktoré sú odolné voči miestnym podmienkam a nenáročné na údržbu,“ vysvetľuje David Benda.

  • Trvalky sú výbornou voľbou, pretože kvitnú každý rok a nevyžadujú si veľa starostlivosti. Medzi obľúbené trvalky patrí levanduľa, rozmarín, šalvia a tymián. Tieto bylinky nielen krásne voňajú, ale priťahujú aj opeľovače, čo je ďalší krok k tomu, aby vaša záhrada prekvitala bez nadmernej námahy.

  • Kvitnúce kríky, napríklad motýlie kríky (Buddleja), sú ďalšou skvelou možnosťou. Nielenže dodajú vašej záhrade farbu, ale prilákajú aj motýle a iný užitočný hmyz, ktorý pomáha udržiavať zdravý ekosystém.

  • Ovocné stromy, napríklad jablone a čerešne, poskytujú nielen tieň, ale aj chutné plody. Sú tiež dôležitým zdrojom potravy pre vtáky a hmyz.

  • Aj keď ste milovníkom anglických trávnikov, môžete si vytvoriť aspoň malý ostrovček kvetinovej lúky, ktorý priláka hmyz a zároveň oživí vašu záhradu. Pri výbere zmesí semien však buďte opatrní a vyberajte tie, ktoré sa vo vašej oblasti prirodzene vyskytujú. Alebo si môžete nanosiť semienka priamo z lúky.

Ekologicky šetrná starostlivosť o záhradu

Používanie ekologicky šetrných produktov je nevyhnutné na udržanie zdravého ekosystému v záhrade. Chemické látky, ako napríklad glyfosát, ktoré sa bežne používajú v mnohých herbicídoch, môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie. Glyfosát sa spája s rôznymi zdravotnými problémami vrátane rizika vzniku rakoviny. Okrem toho môže poškodiť pôdu a vodné zdroje, čo má vplyv nielen na rastliny, ale aj na živočíchy. Z tohto dôvodu je dôležité hľadať alternatívy, ktoré sú bezpečnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu, a nezanedbávať tradičné manuálne postupy.

Vyskúšajte organické herbicídy, ktoré sú vyrobené z prírodných ingrediencií, ako je ocot alebo kyselina citrónová. Tieto prípravky sú účinné proti burine a zároveň bezpečné pre životné prostredie,“ odporúča odborník z Hornbachu. Ručné odstraňovanie buriny je tradičná metóda, ktorá je aj v súčasnosti jednou z najúčinnejších a najbezpečnejších. Hoci je to namáhavejšie, pri ručnom odstraňovaní buriny sa vyhnete používaniu chemikálií. Mulčovanie je ďalšou skvelou metódou, ktorá zabraňuje rastu buriny a zároveň udržiava vlhkosť v pôde. Mulč môže byť vyrobený z rôznych materiálov, ako je slama, drevná štiepka alebo lístie. Tento prírodný spôsob starostlivosti o záhradu je nielen účinný, ale aj esteticky príťažlivý.

 

Viac informácií nájdete na: www.hornbach.sk

 

Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK

Zobrazenia: 9

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby