Stretli ste sa už s pojmom reverzná osmóza a rozmýšľali ste, čo znamená? Zaujímať by vás mal najmä vtedy, ak uvažujete o domácej úprave vody pomocou filtrov – reverzná osmóza je jedným z nich. Prečo sa považuje za najdokonalejší spôsob filtrovania vody?

 

bigstock-Water-in-palms-of-hands-25970003.jpg

 

Pojem, ktorý pochádza z biológie

 

Fungovanie reverznej osmózy pri úprave vody kopíruje prirodzené bunkové procesy v živých organizmoch. Podstatou je pretekanie vody cez polopriepustnú membránu z prostredia, kde je vyššia koncentrácia rozpustných látok, do prostredia s ich nižším výskytom. Pri tomto pohybe vzniká osmotický tlak.

 

Membrána v osmóze má miniatúrne póry s veľkosťou 0,0001 mikrometra, ktoré prepúšťajú len čisté molekuly vody, zvyšok putuje do odpadu. Takto filtrovaná voda je zbavená 99 % všetkých nežiadúcich látok ako baktérie, ťažké kovy, vírusy alebo pevné častice, no takisto sú z nej odstránené aj všetky minerály. Z tohto dôvodu by ste mali buď investovať do osmózy, ktorá vodu spätne mineralizuje, alebo by ste mali dbať na zvýšený príjem minerálov z potravy.

 

V minulosti sa reverzná osmóza používala pri vesmírnych programoch, pretože dokáže zmeniť moč na pitnú vodu. Okrem toho je tiež schopná odstrániť soľ z morskej vody a upraviť ju na sladkú. Jej výhodou je najmä to, že si ju môžete prispôsobiť dodatočnými filtrami podľa potreby. To, aké konkrétne potrebujete, určí rozbor vody.

 

Chlór a iné „chuťovky“ vo vode

 

Systém reverznej osmózy je vhodný najmä do domácností, ktoré ako zdroj pitnej vody využívajú studňu. Práve takáto nekontrolovaná voda môže byť často kontaminovaná rôznymi látkami. Dusičnany a dusitany sú pozostatkom poľnohospodárskej činnosti človeka, ktoré sa do vody dostávajú hnojením. Ťažké kovy sa zas vo vode môžu vyskytovať najmä v oblastiach, kde je aktívny priemysel.

 

Pokiaľ vodu odoberáte z verejného zdroja, vaším problémom môže byť jej chlorizácia. Chlór sa využíva na dezinfekciu vody, pretože účinne likviduje baktérie a mikróby. Jeho používanie je však čoraz častejšie diskutované, pričom v niektorých krajinách je jeho používanie už úplne zakázané.

 

Problémom chlorizácie totiž môžu byť trihalogénmetány (THM), ktoré vznikajú ako jej vedľajší produkt. Spája sa s nimi najmä vznik rakoviny močového mechúra u mužov. THM sa vo vode vytvára vtedy, ak sa v nej nachádzajú prekurzory, ktoré s chlórom reagujú. Ak chcete z vody odstrániť chlór alebo vás trápi problém tvrdej vody, reverzná osmóza je vhodným filtrom aj pre vás.

 

Reverzná osmóza svoje využitie uplatňuje aj v priemysle alebo v potravinárstve, kde je nutné pracovať s dokonale čistou vodou. Preto sa používa najmä pri výrobe liekov, kozmetiky alebo aj v automobilovom priemysle.

 

Foto: Bigstockphoto

 

Zobrazenia: 403

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby