Módny priemysel pre našu planétu predstavuje veľkú hrozbu. Prostredie je znečisťované a ničené od výroby látky až po spaľovanie oblečenia na skládkach. Bohužiaľ, väčšina ľudí si neuvedomí aký dopad má oblečenie u nich doma v skrini na „zdravie“ planéty. Keďže sa so škodami, ktoré odevný priemysel spôsobuje nestretávame priamo (ako napríklad s emisiami v doprave), je potrebné o nich informovať aspoň prostredníctvom článkov. Keď si ľudia prečítajú o materiáloch oblečenia, ktoré najviac znečisťujú planétu, možno sa najbližšie v obchode opýtajú na šetrnejšiu alternatívu.
Bavlna ako produkt nie je pre prostredie veľmi škodlivá – je to prírodné vlákno, ktoré sa pri konci svojho života prirodzene rozloží. Problém je ale s jej pestovaním a spracovaním, lebo práve tento proces je veľmi náročný na spotrebu vody. Len výroba jedného páru rifľových nohavíc si vyžaduje až do 10 tisíc litrov vody. Okrem toho sa na pestovanie bavlny využívajú rôzne toxické chemikálie a pesticídy, ktoré na plantážach presakujú do spodnej vody. WHO dokonca odhaduje, že ročne tieto chemikálie fatálne ovplyvňujú zdravie až 20 000 ľudí – či už formou rakoviny, alebo potratov.
Kože a kožušiny majú podobný problém ako bavlna. Materiál samotný sa dokáže prirodzene rozložiť, avšak spracovanie je pre životné prostredie veľmi škodlivé. Prvým problémom je uhlíková stopa spojená s chovom dobytka. Podľa FAO je až 14,5% skleníkových plynov produkovaných práve týmto spôsobom. Vzácnejšie druhy kože sú na druhej strane rizikové kvôli nadmernému lovu zvierat, čo vedie k vyhynutiu celých druhov živočíchov. Okrem toho sa pri spracovaní kože využíva chróm – toxická látka, ktorá ľuďom pracujúcim s kožou často spôsobuje rakovinu a iné vážne zdravotné problémy.
Syntetické materiály tvoria podľa Ellen MacArthur Foundation až 63 percent všetkých materiálov používaných v textilnej výrobe. Z toho najväčšie zastúpenie má polyester, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou skoro každého šatníka. Tieto látky na svoju výrobu nepotrebujú poľnohospodársky priestor a vodu, avšak nesú so sebou iné riziká. Jednak nie sú biodegradovateľné, takže planétu zaťažujú dlho potom, ako ich vy prestanete nosiť. Druhým problémom je, že ich vlákna sú v princípe plast, ktorý si pri výrobe vyžaduje spotrebu fosílnych palív.
Plasty
Jeden z najťažších materiálov na rozklad patria jednoznačne plasty. Klasická plastová fľaša sa v prírode rozkladá približne 100 rokov. Zatiaľ čo taká PUR pena sa napríklad až 250 rokov. Samozrejme je viacero typov plastov a je podstatné či ide o slamku, kelímok, alebo plastový kufor.
Na záver
Ak chcete nakupovať oblečenie a zároveň by ste radi zmiernili znečisťovanie životného prostredia, momentálne je asi najlepším riešením hľadať oblečenie vyrobené z recyklovaných materiálov. Dnes už nájdete mnoho predajcov, ktorí túto kategóriu oblečenia ponúkajú. Stačí len aktívne hľadať a určite si nájdete pekné a príjemné kúsky, ktoré vám navyše poskytnú dobrý pocit z šetrenia našej planéty.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.