Ahojte

Chcem sa opýtať na praktické skúsenosti a rady s čím zatepliť bungalov o pôdorysnej ploche cca 100m2. Či ísť cestou sivého polystyrénu, alebo min vlny, poprípade niečo nové konope atď

Rovno poviem, že biely polystyrén nechceme.

Prosím ak niekto vie, nech napíše aj rozdiel v spotrebách materiálu (lepidlo, kotvy atď ) a v pracnosti vyhotovenia.

Za každú radu vopred ďakujem.

 

 

Zobrazenia: 12302

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Každý z nás môže urobiť tento pokus, aby zistil, ktorý materiál je vhodný na zateplenie domu. Zoberte hygienicky čisté lepidlo, natrite ním vnútro igelitového priehľadného sáčku a nasaďte ho svojej milovanej osobe na hlavu. Presvedčte sa, že ste dostatočne zamedzili prístupu čerstvého vzduchu a pozorujte (najlepšie so stopkami v ruke) svoju milovanú osobu ako dlho vydrží jej láska k Vám. To isté sa udeje aj v prípade, že na svoje budúce hniezdočko lásky nalepíte neparopriepustný materiál, len s tým rozdielom, že použijete nepriehľadný materiál a preto nevidíte ako sa ten dom stále viac a viac dusí a ešte s tým rozdielom, že dom nemá ani ruky ani nohy, aby Vám urobil to isté, čo Vám urobí ešte pred chvíľou Vás milujúca osoba. V týchto prípadoch dôsledne platí : Nie všetko, čo je dovolené, je správne!!!

Kde a kto vyskúmal, že zatepľovať novostavby je dovolené? Ku každému materiálu je k dispozícii Technická príručka. Túto technickú príručku spracovávajú zamestnanci ( odborníci a profesionáli ) výrobcu na základe dlhoročných skúsenosti a reálne urobených testov a skúšok k tomu ktorému výrobku.

Títo chlapíci robia svoju prácu zodpovedne a dôsledne. A presne títo chlapíci sa potom pozrú do propagačných materiálov ich firmy a znechutení odbornosťou marketingových "odborníkov" čítajú o tom, že ich výrobky sa môžu zatepľovať málo paropriepustnými a hmoždinkami prichytenými materiálmi, čo je v príkrom rozpore s odborným odporúčaním v Technickej príručke.

Technická príručka - časť o vnútorných a vonkajších povrchových úpr...

O čom svedčí odporúčanie marketingových "odborníkov", ktorí v propagačných prospektoch odporúčajú takú hrúbku pridaného zateplenia, že rosný bod ( lepší názov zóna rosenia ) sa nachádza niekoľko cm v obvodovom múre, nie ako je potrebné, aspoň 1 cm v pridanom izolante? Toto nechám na posúdení každého z Vás.

Chcem dať do Vašej pozornosti materiál vhodný na vnútorné aj vonkajšie povrchové úpravy predovšetkým obvodových stien.

V internetovom časopise je zverejnený promo článok tohto materiálu:

http://www.baumagazin.sk/magazin/2011/BM12_2011_dvoj.pdf  na stranách 28-33.

Tu sú zhrnuté základné vlastnosti tohto monolitického aj zatepľovacieho materiálu.

tým vyššie uvedeným pokusom na milovanej osobe ste chceli povedať, že keď zateplím vatou alebo "zateplím" vysoko paro priepustným materiálom, tak nebudem musieť vetrať??? alebo je dýchanie o niečom inom? a ak už budem musieť vetrať, čo budem musieť, nech je ten dom postavený z čohokoľvek (okrem tenkej netkanej fólie:-) ), tak spolu s výmenou vzduchu sa mi podarí dostať von aj nejakú tú vlhkosť, však? osobne si totiž myslím, že je jedno z čoho staviate ak počítate s vlastnosťami danej konštrukcie a správne ju do stavby a jej prevádzky zakomponujete. potom môžete dosiahnúť zdravé bývanie aj v "bakelitovom dome", alebo v inteligentných sklo-oceľových budovách - alebo, žeby bolo sklo paropriepustné???.

Suhlasim s kolegom Zeliznakom,

vsetci riesia "dychanie stien" podla toho co viem a docital som sa a nastudoval vymena vzduchu a s nou transport vlhkosti cez stenu medzi interierom a exterierom je cca 2%. 

Co v drevodomoch, kde je sucastou konstrukcie parozabrana a co v domoch kde sa robia testy na vzduchotesnost konstrukcie resp. celeho objektu ktora sa vyuziva pri nizkoenergetickych a pasivnych domoch?? kde je dokonca difuzia neziaduca??  Na vymenu vzduchu nikdy neboli steny, nato su podla mna okna, dvere, vzduchotechnika .... cize hocico ine ako stena. Ano v dnesnej dobe je trend zateplovat a odhadujem ze gro stavieb je zateplenych izolantom EPS resp. mineralna vlna a z mojej praxe a skusenosti v tejto oblasti som nevidel ani jednu stavbu kde by doslo vplyvom zateplenia k zhorseniu podmienok v interieri. Kolega nadtym propaguje Termosilit, poznam, nebudem to hodnotit ani komentovat, viete kolko sa najde expertov ktorí riesia paropriepustne steny a na moju otazku cim to natru tak 99% ludi to natrie disperznou farbou ktora je bohovsky paropriepustna. Idealne vyhotovena konstrukcia bude asi len vtedy ked si dotycny investor nastuduje alebo necha poradit od A do Z celu skladbu a aj ju zrealizuje takto, aby to nedopadlo tak ze na Termosilit si natriem disperznu farbu a najlepsie aby bola umyvatelna /to je dasli pojem nasich odbornikov/ tak rovno to natrime latexom.  Urcite kazdy system ma svoje pre a proti ale davat medzi zateplenie s EPS a igelit rovná sa je podla mna dost trufale. Ako pisem vyssie konstrukciu treba posudit komplexne a stane sa ze z celej konstrukcie kladie najvacsi odor pri prestupe vodnych par prave murivo pretoze je najhrubsie = ekvivaletna difuzna hrubka /SD faktor/.

Prebehol som zbezne po pdf-ko a mam otazku ci ste z toho bytoveho domu dali pred aplikaciou termosilitu dolu jeho povodnu povrchovu upravu, pretoze na BD zvyknu byt rozne povrchove upravy na baze disperzii. Jednoznacke kastiel je treba riesit urcite inac ako zateplením na báze EPS, mal som takuto stavbu kde chcel dat investor na historicky objekt zateplenie samozrejme aby to bolo cim lacnejsie tak EPS, poslal som ho za pamiatkarmi, viackrat mi nevolal, ty ho dufam dali dokopy, pretoze mne neveril.

Kazda stavba si vyzaduje specificke riesenie ale jednoznacke KOMPLEXNE.

Čo ja osobne viem tak dýchajú živé organizmy a nie steny, stropy a podlahy.

No a velka cast investorov zacne temu zateplovanie prave vetou ja chcem aby to dychalo a po argumentacii niekolkymi vetami /asi dvoma/ uz je vlastne jedno ci to bude dychat a tym padom zostalo uz len jedno kriterium vyberu dodavatela a materialu a to je cena. 

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať ani zateplenia polystyrénom. Vôbec to neznamená, že dom nedýcha, rozdiel medzi "dýchaním" stien zateplených s min. vlnou alebo polystyrénom je naozaj minimálny. Dom dýcha, lepšie povedané je vetraný (existuje  hygienické minimum na výmenu vzduchu v interiéri) predovšetkým oknami. Problémy vznikajú, keď sa staré okná -netesné vymenia za nové -tesné a nevyvetráte niekoľkokrát za deň, prípadne nemáte zabezpečený prívod vzduchu iným spôsobom. Samozrejme vetrať treba aj v novostavbách, pretože aj v nich sú použité predpokladám nové-tesné okná. Z toho vyplýva, že oveľa podstatnejšie, ako riešiť čím zatepliť, potrebujete vyriešiť predovšetkým akým spôsobom budete vetrať, a to, či teplo potrebné na ohriatie vetracieho vzduchu budete vypúšťať von oknom alebo využijete rekuperáciu na ohriatie privádzaného vzduchu. Odporúčam do pozornosti www.inventer.sk.  A ešte by som riešila skôr hrúbku TI, kvôli kondenzácii vodnej pary na nevhodnom mieste konštrukcie pri mínusových teplotách.

podľa mňa je zateplenie mineralnou vatou o niečo kvalitnejšie ako zateplenie klasickým EPS. Na druhej strane obidva druhy majú svoje za a svoje proti. Preto by si si mal čo najviac info o tom nazbierať. To ti môže poskytnúť aj kvalitná firma ktorá to ti to príde realizovať. Pokiaľ takú kvalitu hľadáš navštív stránku www.stavrek.sk tam nájdeš zaručene kvalitných robotníkov

"...zateplenie mineralnou vatou o niečo kvalitnejšie ako zateplenie klasickým EPS..." vidieť že reklamná kampaň predajcov bola úspešná. Sú to dva odlišné systémy používané na ten istý účel a sú rovnako kvalitné, len každý treba navrhovať inak, aby boli jeho pozitíva využité čo najviac a negatíva čo najviac potlačené.

odporučam  vlnu. polystyrenu sa vyhybaj ak môžeš

odporúčam polystyrén, ušetríš :-)

je jedno čo použiješ obe sú ok, vlastnosti ti už popísali, voľba je na tebe. Hlavne to sprav kvalitne, nezabúdaj na detaily.

:-D

obávam sa že takým spôsobom sa dozvieš aj o negatívach ktoré ani neexistujú, až ťa prejde chuť zateplovať :-)

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby